26.04.2024, meniny má
12. júla 2021

Molekulárna biologička Lucia Ciglar pochádza z nášho mesta. Na Instagrame približuje vedu pomocou obrázkov

Molekulárna biologička Lucia Ciglar pochádza z nášho mesta. Na Instagrame približuje vedu pomocou obrázkov
Zdroj: Lucia Ciglar
reklama

Veda je snáď najkrajšia forma osvojovania si sveta človekom. Prináša množstvo nových otázok, neskôr hypotéz a experimentov a následne overené výsledky. Mnoho ľudí však dnes vede nedôveruje. Zabrať dostávajú hlavne tie vedecké smery, ktoré súvisia s pandémiou.

A to je v prvom rade nádherná prírodná veda biológia. Biológia učarovala aj rodenej Seredčanke Lucii Ciglar, ktorá na svojom instagramovom účte @kreslim_vedu pomocou obrázkov jednoducho vysvetľuje komplikované vedecké informácie.

@kreslim_vedu vzniklo začiatkom tohto roka

Molekulárna biologička Lucia Ciglar pochádza z nášho mesta. Dokonca vyrastala pod títešom. Počas svojho doktorandského štúdia pracovala v Európskych laboratóriách molekulárnej biológie (EMBL) v nemeckom Heidelbergu. Tieto laboratóriá sú považované za najprestížnejšie v Európe.

Okrem vedeckej činnosti sa však venovala aj kresleniu zaujímavých vedeckých ilustrácií. Jej obrázky a grafy môžete nájsť aj v prestížnych vedeckých časopisoch, ako sú napríklad NatureScience či Nature Genetics.

reklama

Začiatkom roku 2021 vytvorila milá a skromná doktorka Lucka Ciglar na Instagrame účet s názvom @kreslim_vedu, kde zverejňuje svoje vedecko-popularizačné ilustrácie určené pre verejnosť. Tie pomáhajú aj nezainteresovaným ľuďom lepšie pochopiť biologické princípy.

Jej prvá ilustrácia bola eukaryotická bunka

Ako uviedla Lucia v rozhovore pre portál Veda na dosah, kreslenie eukaryotickej bunky je jedna z jej najvýraznejších spomienok z univerzitných čias. Šlo o zadanie na predmete bunková biológia.

Existujú dva typy buniek, prokaryotická a eukaryotická.

„Je pravda, že prokaryotická bunka by sa mi kreslila podstatne jednoduchšie. Ide totiž o bunku baktérií, v ktorej nie sú žiadne organely, dokonca aj genetická informácia v nej voľne pláva v cytoplazme. Na rozdiel od eukaryotickej bunky neobsahuje žiadne zložité štruktúry,“ upresnila Lucka pre Veda na dosah.

Prvú ilustráciu nakreslila na počítači v Skicári. Samotné kreslenie bunkových štruktúr Lucke trvalo celý víkend. Sedela nad tým od rána do noci. Síce to bolo bolestivé, ale na druhej strane ju to aj veľmi bavilo.

„Eukaryotické bunky sú bunky, ktoré sa nachádzajú v ľudskom tele, ale aj v telách živočíchov a rastlín. Majú rôzne organely, ktoré sa líšia medzi rastlinami a živočíchmi, takže správne by som mala povedať, že som kreslila živočíšnu eukaryotickú bunku,“ dodala.

Podľa jej slov sa najviac potrápila s endoplazmatickým retikulom. Retikulum je zložitá organela, ktorá je členitá, nachádza sa v okolí jadra a má veľký povrch. Prepisujú sa tu informácie z mRNA do bielkoviny.

zdroj: Lucia Ciglar

Vrátila sa na Slovensko

Kvôli rodine a rodinnému životu sa Lucka vrátila na Slovensko. Nie však do Serede, ale na východ republiky. Ako poznamenala v rozhovore pre Veda na dosah, tak určite existujú ľudia, ktorí dokážu skĺbiť rodinný život s vedeckou kariérou. Ona však vo svojom okolí nemala takéto vedkyne, ktoré by jej boli vzorom. Vzorom v tom zmysle, že je možné mať veľkú šťastnú rodinu a zároveň špičkovú vedeckú kariéru. Podľa jej slov bola vždy rodinne založená, a tak sa rozhodla pre rodinu.

Po tom, ako si s manželom založili v Nemecku vlastnú rodinu, postupne prichádzala myšlienka vrátiť sa na Slovensko. Lucia chcela, aby mali jej deti také detstvo, aké mala ona. Aby vyrastali obklopené rodinou – starými rodičmi, sesternicami, bratrancami. Toto im v Nemecku veľmi chýbalo.

Špičkové vedecko-popularizačné ilustrácie

Lucka sa venuje kresleniu biologických procesov. Tento zlom nastal relatívne nedávno. Počas pandémie videla komentáre ľudí na sociálnych sieťach a uvedomila si, ako veľmi tomu nerozumejú. Z pohľadu biológie v nich bolo veľa nezmyslov o tom, ako fungujú vírusy alebo vakcíny. Mnohé veci, ktoré sú pre ňu ako biologičku základné, boli v komentároch vyslovene nepochopené.

Jej tvorbu a vysvetlenia nájdete na jej webe s názvom Science illustrated. Okrem toho má rozbehnutý aj Instagram, kde kresby uverejňuje.

zdroj: Lucia Ciglar

zdroj: Lucia Ciglar

Páčil sa vám článok? Podporte hozdieľaním.

Zdroje: Lucia Ciglar, vedanadosah.cvtisr.sk
Zdieľať na Facebooku