26.04.2024, meniny má
11. októbra 2021

Múzeum holokaustu v Seredi bude dobudované, pribudne aj pamätník. Návrh prednesie premiér v stredu vo Švédsku

Múzeum holokaustu v Seredi bude dobudované, pribudne aj pamätník. Návrh prednesie premiér v stredu vo Švédsku
Zdroj: snm.sk/seredsity.sk
reklama

SNM-MŽK-Múzeum holokaustu vzniklo v našom meste, a to v autentických priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Atmosféra tohto miesta je priam hmatateľná.

Súčasťou objektu múzea je aj vzdelávacie stredisko, ktoré organizuje rozličné podujatia zamerané predovšetkým na oboznamovanie verejnosti so židovskou kultúrou, ako aj dopadom holokaustu na osudy a životy ľudí na našom území.

Čo môžete vidieť v múzeu?

Pri prehliadke múzea si môžete pozrieť vystavené dobové dokumenty, fotografie a predmety, ktoré, samozrejme, súvisia s prenasledovaním Židov na Slovensku. Jedným z vystavených artefaktov je aj dobytčí vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz.

Súčasťou múzea je aj pôvodný appelplatz, čo bolo miesto nástupu Židov. Je to miesto plné hrôzy, sĺz, zúfalstva a strachu. Počas jednej noci naň vyhnalo velenie tábora ženy, deti aj mužov, nútilo ich behať do kruhu a popritom ich tĺklo bičmi, reťazami a tyčami.

reklama

Samotným táborom v Seredi prešlo v období od roku 1941 do roku 1945 približne 16 000 Židov, z ktorých väčšina holokaust neprežila.

zdroj: seredsity.sk

Plánujú postaviť aj pamätník

Podľa portálu aktuality.sk by sa mal dobudovať a dokončiť celý areál Múzea holokaustu v Seredi, pričom je v pláne vybudovať v ňom aj pamätník venovaný obetiam holokaustu. V tomto prípade ide o dobrovoľný záväzok Slovenskej republiky, ktorý chce predostrieť na fóre predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO). Prednesie návrh k pripomínaniu holokaustu a boju proti antisemitizm. Uskutoční sa tak vo švédskom meste Malmö 13. októbra 2021. Návrh všetkých prísľubov a záväzkov schválila vláda na rokovaní minulý štvrtok.

Premiér Eduard Heger sa má podľa informácií zaviazať k využívaniu už existujúcich vzdelávacích materiálov o histórii Rómov a o ich genocíde, ku ktorej prišlo počas druhej svetovej vojny. Prehĺbiť sa tak majú vedomosti žiakov a študentov v tejto problematike.

Portál Aktuality.sk tvrdí, že podujatia pre učiteľov a tvorcov pedagogických materiálov spojené s využitím odporúčaní Medzinárodnej aliancie pre pripomínanie holokaust (IHRA) pre výučbu a vzdelávanie o holokauste z roku 2019 by sa mohli uskutočniť taktiež. Takisto aj cielené opatrenia na zvýšenie povedomia mladej generácie o holokauste a nebezpečenstve jeho skresľovania, ku ktorému, bohužiaľ, dochádza.

Pracovná definícia antisemitizmu

Vláda má takisto zvážiť podporu vytvorenia slovenského národného uzla Európskej infraštruktúry. Ten sa má týkať hlavne výskumu holokaustu (EHRI) a perspektívy členstva Slovenska v takejto organizácii. Chce dokonca podporiť využívanie pracovnej definície antisemitizmu IHRA, a to v rámci ďalšieho vzdelávania napríklad sudcov, prokurátorov, advokátov, policajtov a ďalších právnických profesií.

„Vláda sa zaväzuje preložiť do slovenčiny materiál pripravený Medzinárodnou alianciou pre pripomínanie holokaustu IHRA – Odporúčania venované identifikácii a boju proti skresľovaniu holokaustu – a rozšíriť povedomie o ňom,“ uvádza sa v návrhu podľa portálu Aktuality.sk

Prečo premiér prednesie tento návrh vo Švédsku? Švédsko bude totiž od marca 2022 do marca 2023 na rok predsedníckou krajinou IHRA. Počas tohto obdobia má v pláne pracovať aj s dobrovoľnými prísľubmi či záväzkami všetkých zúčastnených krajín.

Na podujatie sú dokonca pozvané hlavy štátov a vlád z viac ako 50 krajín a ďalších približne 30 medzinárodných organizácií a partnerov. Každá zúčastnená krajina má na fóre prezentovať svoje národné dobrovoľné prísľuby a záväzky týkajúce sa jeho obsahu.

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredsity.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: aktuality.sk
Zdieľať na Facebooku