23.07.2024, meniny má
3. júla 2024

Odišla legenda slovenského ovocinárstva a záhradkárstva profesor Ivan Hričovský

Odišla legenda slovenského ovocinárstva a záhradkárstva profesor Ivan Hričovský
Zdroje: pixabay.com/tvnoviny.sk
reklama

Slovensko dnes obletela smutná správa. V utorok 2. júla 2024 zomrel v úctyhodnom veku 92 rokov nestor slovenského ovocinárstva a záhradkárstva Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc. Smútočné parte rodina zverejnila na facebookovej stránke, na ktorej pravidelne zverejňoval svoje rady pre záhradkárov.

Pána profesora si mnohí z nás pamätajú z televíznych relácií Farmárska revue, Postav dom, zasaď strom či Naša záhrada. Svoje odborné rady poskytoval aj v rádiu. Jeho zásluhou priľnuli státisíce obyvateľov krajiny k ušľachtilému zveľaďovaniu pôdy okolo domu, v záhradkárskych osadách, ale aj v sadoch. Vďaka tomu sa stal ešte za života legendou.

Profesor Hričovský

Ivan Hričovský sa narodil 23. januára 1932 v Hornom Hričove. Po skončení štúdia na Vysokej škole záhradníckej v Lednici na Morave pôsobil v ovocinárskom výskume na Šľachtiteľskej stanici v Rajeckých Tepliciach. Deväť rokov robil vedúceho plantáže v Okoličnom, pracoval aj vo Výskumnom ústave rastlinnej výroby v Piešťanoch.

Ďalších dvanásť rokov robil riaditeľa vo Výskumnom ústave ovocných a okrasných drevín v Bojniciach, ktorý vyzdvihol na vysokú úroveň. Napokon zakotvil na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre.

reklama

Tu pôsobil 21 rokov a zaslúžil sa o vznik Fakulty záhradného a krajinného inžinierstva. Na akademickej pôde vychoval veľa odborníkov – ovocinárov a záhradníkov pre potrebu záhradníckej praxe. Za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti hospodárstva, osobitne ovocinárstva, mu bolo prezidentom SR udelené štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.

Stal sa prvým univerzitným profesorom v odbore záhradníctvo v Slovenskej republike. Vo vedeckovýskumnej činnosti vyriešil mnoho úloh a projektov, publikoval 36 monografií, napísal vysokoškolské učebnice, zborníky a stovky odborných článkov. V šľachtiteľskej práci je spoluautorom dvoch odrôd čiernych ríbezlí, jednu pomenoval po svojej manželke Eve.

Ako sa vyjadril v jednom z rozhovorov pre sme.sk: „Iba žiť nestačí – človek potrebuje slnko, vodu, slobodu, milú rodinu a aspoň malý kvietok, o ktorý by sa staral a prispieval tak k zlepšeniu životného prostredia na celom našom Slovensku.“ Česť jeho pamiatke.

Zdroj: FB Rady do záhrady – prof. Ivan Hričovský

Zdroje: domov.sme.sk, aktuality.sk, sk.wikipedia.org
Zdieľať na Facebooku