25.04.2024, meniny má
20. januára 2022

Prechádzame okolo neho každý deň. Pozrite si unikátne video výstavby mostu cez Váh, ktorý bol prvým panelovým mostom Slovenska

Prechádzame okolo neho každý deň. Pozrite si unikátne video výstavby mostu cez Váh, ktorý bol prvým panelovým mostom Slovenska
Zdroj: M. Chatrnúchová/VRABCOVÁ, E. a R. PETROVIČ
reklama

Mnoho Seredčanov, Šintavčanov, ale aj Vinohradčanov z nášho okolia prechádza po tomto majestátnom moste každý deň. Častokrát i bez povšimnutia. Vedeli ste však, že tento náš most skrýva naozaj viaceré pozoruhodnosti?

Šintavský most v Seredi patrí medzi diela významného architekta Emila Belluša. Stavba bola dokončená v roku 1959 a od tej doby patria piliere mosta k dominantám nášho mesta.

Vedeli ste však, že do roku 1912 boli mosty len drevené? Neskôr nastúpila éra oceľových. Ten náš bol prvý, ktorý bol panelový. Prinášame vám naozaj zaujímavé video z výstavby prvého panelového mosta v Československu, ktorý vznikol práve v Seredi.

Došlo aj k úmrtiu

Náš most, ako ho teraz poznáme, je šesťpoľový železobetónový most, ktorý bol slávnostne otvorený v roku 1959. Má prefabrikovanú nosnú konštrukciu z predpätého betónu, ktorú v každom poli tvorí až sedem oblúkových pásov osadených na konzolách monolitických pilierov.

reklama

Pri stavbe tohto mosta, bohužiaľ, konkrétne pri napínaní jedného oceľového kábla došlo ku smrteľnému úrazu. Počas prevádzky mosta došlo takisto k niekoľkým poruchám, čo je, samozrejme, pochopiteľné, ak takúto stavbu nahlodá zub času. Na prelome rokov 1981 – 1982 bol zistený pokles prvého piliera, v dôsledku čoho bola obmedzená rýchlosť na 40 km/h a maximálna nosnosť vozidiel na 40 ton.

Aspoň sa urýchlil obchvat

Tieto komplikácie vtedy urýchlili výstavbu obchvatu Serede a nového mosta ešte v roku 1985. Nie tak dávno, v roku 1992 sa uskutočnila jeho rekonštrukcia a odvtedy sa most prevádzkuje a používa bez prerušenia dodnes.

Možno si niektorí z vás pamätajú, že počas tejto rekonštrukcie bola vtedy pre chodcov a bicyklistov na prechod zo Šintavy do Serede vytvorená železno-drevená lávka.

Kus práce spravil aj architekt

Ako sme už spomínali vyššie, šintavský most patrí medzi diela architekta Emila Belluša. Ten patrí k známym a uznávaným osobnostiam v tomto odvetví. Medzi jeho najznámejšie stavby patrí bezpochyby Kolonádový most v Piešťanoch, budova Generálnej prokuratúry a Hotel Devín v Bratislave či Vodojem v Trnave, o ktorom sme písali aj v tomto článku.

Na šintavskom moste spolupracoval s českým statikom, profesorom Jozefom Wünschom, ktorý navrhol konštrukciu. Podľa Trnavského kraja zážitkov to bol prvý aj posledný predpätý segmentový železobetónový most v Československu. Stavba 360-metrového mosta sa realizovala od roku 1956 do roku 1959. Od jeho slávnostného otvorenia ubehne už 63 rokov.

Základom mosta sú monolitické piliere, na ktorých si pozorní obyvatelia mohli všimnúť erby šiestich slovenských miest, cez ktoré preteká Váh. Reliéfy zobrazujú mestá Liptovský Hrádok, Martin, Žilina, Trenčín, Sereď a Komárno. Sú viditeľné len od rieky.

zdroj: krajzazitkov.sk/Miroslav Beňák

Minútové video je plné minulosti

Pozrite si unikátne video, ktoré zachytáva časť výstavby prvého železobetónového mosta na Slovensku v roku 1958.  Betónové panely, ktoré sa pre tento most vyrobili, vážili každý 40 ton a mali dĺžku 20 metrov.

Ak náhodou máte k dispozícii fotografie z rekonštrukcie mosta v roku 1992 a dočasnej lávky cez most, budeme radi, ak sa s nimi podelíte. Nech čo najviac Seredčanov vidí čriepky z bohatej minulosti nášho mesta.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: VRABCOVÁ, E. a R. PETROVIČ. Sereď: dejiny mesta. Sereď: Mesto Sereď, 2002. ISBN 80-968022-3-2; YouTube Stará Sereď
Zdieľať na Facebooku