03.03.2021, meniny má
10. februára 2021

Seredčan Matúš Široký zložil hudbu pre nový slovenský film Mlčanie. V Los Angeles získal až tri hlavné ceny

Seredčan Matúš Široký zložil hudbu pre nový slovenský film Mlčanie. V Los Angeles získal až tri hlavné ceny
Zdroj: FB Múzeum SNP/Osobný archív
reklama

Naše mesto sa môže pýšiť naozaj mnohými nadanými ľuďmi, čo dokazuje aj množstvo článkov a rozhovorov, ktoré sme s nimi pripravili. Jedným z nich je aj hudobný skladateľ Matúš Široký, ktorého môžete poznať aj z nášho predchádzajúceho článku. Tentokrát sa podieľal na hudbe k slovenskému filmu Mlčanie, ktorý získal v americkom Los Angeles až tri ceny.

Získal hlavné tri ceny

Krátky film Mlčanie sa venuje príbehu Vladimíra Strmeňa z Banskej Bystrice, ktorý patril k hrdinom Slovenského národného povstania. Jeho kvalitu ocenili aj na festivale Independent Short Awards v Los Angeles, kde súťažilo 470 filmov z 30 krajín sveta.

Filmu sa podarilo získať až tri hlavné ceny, a to za najlepšiu drámu, najlepšiu réžiu a najlepší zahraničný film mesiaca december 2020 – špeciálna cena poroty. Úspech zožal aj na filmovom festivale Prisma Rome International Film Awards v Ríme, kde získal až päť nominácií na hlavné ceny.

„Je to pre nás obrovská česť. Mňa vo filme hrá veľmi talentovaný herec Michal Kubovčík a autentický som až v závere. Nakrúcali sme v lete aj u mňa v záhrade, ale aj na cintoríne v Kališti,“ priblížil nakrúcanie Vladimír Strmeň.

Skladateľ Matúš Široký je známy mnohým nadšencom filmov či videohier. Jeho hudbu ste mali možnosť počuť v obľúbenej hre Mafia 2 či v celovečerných filmoch Kandidát a Amnestie. Hudbu skomponoval aj pre tretiu sériu slovenského seriálu Sestričky.

„Kandidát bol prvý celovečerný film, kde som komponoval hudbu. Producent Maroš Hečko a režisér Jonáš Karásek mi dali dosť veľkú voľnosť, takže spolupráca bola skvelá a film na slovenské pomery úspešný,“ povedal v rozhovore pre plotpoint.sk.

Film bude odvysielaný v máji

Filmové spracovanie príbehu Vladimíra Strmeňa, jedného z posledných žijúcich účastníkov SNP, zachytáva jeho stretnutie s partizánmi, ale aj vypálenie obce Kalište neďaleko Banskej Bystrice.

Mlčanie sa v máji 2021 objaví aj na RTVS, kde si tento životopisný príbeh budete môcť vychutnať v podaní hercov ako Michal Kubovčík, Ľuboš Kostelný či speváčky Emmy Drobnej a moderátora Mateja Sajfu Cifru. O réžiu sa postaral Juraj Štepka.

Matúšovi želáme mnoho ďalších príležitostí, v ktorých bude môcť ukázať svoj hudobný talent, a my sa už tešíme na jeho ďalšie počiny.

Zdroj: FB Múzeum SNP

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: cas.sk, FB Múzeum SNP, plotpoint.sk
Zdieľať na Facebooku