26.04.2024, meniny má
26. júla 2019

Seredčania, pripravte sa na ďalšie nebeské divadlo. Posledné júlové noci rozžiaria meteorické roje

Seredčania, pripravte sa na ďalšie nebeské divadlo. Posledné júlové noci rozžiaria meteorické roje
pinterest.com, pexels.com
reklama

Minulý týždeň sa na našej oblohe odohralo čiastočné zatmenie Mesiaca. Tento úkaz mohli pozorovať aj Seredčania a niektorí ho stihli zachytiť objektívom fotoaparátu. Ak ste tento nádherný fenomén zmeškali, fotografiami z neho sa môžete pokochať v našom staršom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze.

Aj posledné júlové noci so sebou prinesú zaujímavé astronomické úkazy. V dňoch 28. – 30. júla 2019 budeme môcť pozorovať hneď dva meteorické roje Delta Aquaridy a Alfa Capricornidy. Keďže 1. augusta Mesiac dospeje do novu, budú vytvorené ideálne podmienky na pozorovanie meteorov v čase ich maxima. Meteory by teda mali byť pozorovateľné voľným okom aj zo Serede.

Ilustračný obrázok. Zdroj: pexels.com

Južné Delta Aquaridy

Prvým meteorickým rojom, ktorý na budúci víkend rozžiari oblohu, budú Južné Delta Aquaridy. Svoje maximum dosiahnu v nedeľu 28. júla, kedy budú najlepšie viditeľné. Hoci materské teleso tohto roja nie je známe, jeho názov pochádza z polohy radiantu. Radiant sa nachádza v súhvezdí Vodnár pri najjasnejšej hviezde tohto súhvezdia – Delta Aquarii. Prachové častice tohto roja pravdepodobne pochádzajú z kométy, ktorá bola pôvodne súčasťou Marsdenovej a Krachtovej skupiny komét.

reklama

Okrem južných existujú aj Severné Delta Aquaridy, ktoré sú ale slabším rojom dosahujúcim maximálne 10 meteorov za hodinu. Južné Delta Aquaridy pritom dosahujú priemernú frekvenciu 15 – 20 meteorov za hodinu so špičkou približne 60 meteorov.

Ilustračný obrázok. Zdroj: pexels.com

Alfa Capricornidy

Posledným z júlových nebeských úkazov bude meteorický roj Alfa Capricornidy, ktorý dosiahne svoje maximum v utorok 30. júla. Radiant tohto meteorického roja sa nachádza pri hviezde alfa v súhvezdí Kozorožec. Ich rýchlosť sa pohybuje okolo 23 kilometrov za sekundu, no frekvencia je o niečo nižšia než u Aquaridov. Oplatí sa ich však pozorovať pre dlhé, pomalé a jasné meteory zanechávajúce za sebou jasné žiarivé stopy.

Nestáva sa každý deň, že môžeme voľným okom pozorovať meteory preletujúce nad našimi hlavami. Nezabudnite preto k svojim plánom na posledné júlové večery zaradiť aj pozorovanie tohto nebeského divadla.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: wikipedia.org
astro.sk
vedanadosah.cvtisr.sk
refresher.sk
Zdieľať na Facebooku