21.10.2021, meniny má
11. mája 2021

Sledovala ho ŠtB a svoj život riskoval pre druhých. Kňaz František Reves zo Šúroviec zohral v totalitnom režime významnú úlohu

Sledovala ho ŠtB a svoj život riskoval pre druhých. Kňaz František Reves zo Šúroviec zohral v totalitnom režime významnú úlohu
Zdroj: surovce.sk
reklama

Naše okolie ukrýva vo svojich dejinách mnoho významných osobností, ktorých neuveriteľné príbehy sú hodné sfilmovania. Kňaz František Reves zo Šúroviec zachránil v čase totalitného režimu sto duchovných, pre ktorých riskoval odhalenie zo strany ŠtB. Neskôr emigroval do Francúzska, kde tiež za sebou zanechal kus práce.

Pôsobil najmä za hranicami

František Reves sa narodil v Šúrovciach, pôvodne v časti Varov Šúr 2. mája v roku 1911. V 50. rokoch emigroval do Francúzska, kde pôsobil ako monsignor, teda pápežský prelát, profesor, redaktor, prekladateľ a misionár Slovákov na Slovenskej katolíckej misii vo Francúzsku.

V štúdiu ho podporoval jeho strýko farár Michal Dobrovodský. Za arcibiskupa bol vysvätený v Turíne 5. júla 1942 kardinálom Mauriliom Fossatim. Po úteku za hranice pôsobil ako duchovný pastier Slovákov v Hornorakúskom Welsi a ako duchovný na farách v Nemecku a Taliansku.

Pomohol im utiecť z vtedajšieho režimu

Svojimi aktivitami zachránil vyše sto ľudí, z nich asi 80 kňazov a bohoslovcov. Spolu s Ernestom Macákom, ďalším saleziánom, vytvorili najúspešnejší tandem pomáhajúci v rokoch 1950 až 1952 budúcim kňazom pri ich ilegálnom odchode na Západ. Na živote duchovných mu záležalo viac než na sebe a často pre nich riskoval svoj život.

Reves bol veľmi prezieravý, myslel na budúcnosť. Vedel si vytvárať dobré vzťahy so všetkými typmi ľudí navôkol, dokonca aj s komunistami. Niektorí z nich mu potom kryli chrbát pri jeho aktivitách. Na Slovensko sa stále vracal pre ďalších a pri prechode hraníc zažil často mnoho dobrodružných chvíľ, ako keď unikal s postrelenou nohou.

Jeho život bol skromný, nakoľko nemal žiadny príjem. Kontaktovanie kňazov a ich príprava na útek boli ľahšie, lebo sa navzájom poznali zo štúdií alebo z cirkevných akcií. Riskoval najmä tým, že za hranice prevádzal aj neskúsených kňazov.

Zdroj: surovce.fara.sk

Pomohol zviditeľniť krajanov v zahraničí

Totalitný režim ho označil za súčasť nepriateľskej emigrácie a slovenského separatistického hnutia. Preto ho prenasledovala ŠtB aj počas jeho pôsobenia v zahraničí. Podľa Slovenského veľvyslanectva vo Francúzsku sa spolu s krajanmi zúčastňoval na podujatiach miestnej cirkvi, najmä na slávnostných svätých omšiach pre cudzinecké misie v Katedrále Notre-Dame.

Od 60. rokov 20. storočia až do pádu komunizmu bol delegátom prenasledovanej cirkvi na Slovensku na medzinárodných cirkevných kongresoch. František Reves tak zohral významnú úlohu aj na poli cirkevnej diplomacie a zviditeľnenia slovenského národa vo svete.

Vo Francúzsku sa okrem toho venoval aj redaktorskej práci v časopise SKM „Život – La vie“. Ide o najstarší krajanský časopis v západnej Európe, ktorého prvé číslo vyšlo v roku 1956. Slovenská katolícka misia funguje v Paríži od roku 1953, čo ju radí medzi najstaršie slovenské misie na svete. V misii pôsobil od roku 1959 až do svojho úmrtia v roku 1997. Pochovaný je v Paríži.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Slovenské veľvyslanectvo vo Francúzsku, mojakomunita.sk
Zdieľať na Facebooku