Naše okolie ukrýva vo svojich dejinách mnoho významných osobností, ktorých neuveriteľné príbehy sú hodné sfilmovania. Kňaz František Reves zo Šúroviec zachránil v čase totalitného režimu sto duchovných, pre ktorých riskoval odhalenie zo strany ŠtB. Neskôr emigroval do Francúzska, kde tiež za sebou zanechal kus práce.
František Reves sa narodil v Šúrovciach, pôvodne v časti Varov Šúr 2. mája v roku 1911. V 50. rokoch emigroval do Francúzska, kde pôsobil ako monsignor, teda pápežský prelát, profesor, redaktor, prekladateľ a misionár Slovákov na Slovenskej katolíckej misii vo Francúzsku.
V štúdiu ho podporoval jeho strýko farár Michal Dobrovodský. Za arcibiskupa bol vysvätený v Turíne 5. júla 1942 kardinálom Mauriliom Fossatim. Po úteku za hranice pôsobil ako duchovný pastier Slovákov v Hornorakúskom Welsi a ako duchovný na farách v Nemecku a Taliansku.
Svojimi aktivitami zachránil vyše sto ľudí, z nich asi 80 kňazov a bohoslovcov. Spolu s Ernestom Macákom, ďalším saleziánom, vytvorili najúspešnejší tandem pomáhajúci v rokoch 1950 až 1952 budúcim kňazom pri ich ilegálnom odchode na Západ. Na živote duchovných mu záležalo viac než na sebe a často pre nich riskoval svoj život.
Reves bol veľmi prezieravý, myslel na budúcnosť. Vedel si vytvárať dobré vzťahy so všetkými typmi ľudí navôkol, dokonca aj s komunistami. Niektorí z nich mu potom kryli chrbát pri jeho aktivitách. Na Slovensko sa stále vracal pre ďalších a pri prechode hraníc zažil často mnoho dobrodružných chvíľ, ako keď unikal s postrelenou nohou.
Jeho život bol skromný, nakoľko nemal žiadny príjem. Kontaktovanie kňazov a ich príprava na útek boli ľahšie, lebo sa navzájom poznali zo štúdií alebo z cirkevných akcií. Riskoval najmä tým, že za hranice prevádzal aj neskúsených kňazov.
Totalitný režim ho označil za súčasť nepriateľskej emigrácie a slovenského separatistického hnutia. Preto ho prenasledovala ŠtB aj počas jeho pôsobenia v zahraničí. Podľa Slovenského veľvyslanectva vo Francúzsku sa spolu s krajanmi zúčastňoval na podujatiach miestnej cirkvi, najmä na slávnostných svätých omšiach pre cudzinecké misie v Katedrále Notre-Dame.
Od 60. rokov 20. storočia až do pádu komunizmu bol delegátom prenasledovanej cirkvi na Slovensku na medzinárodných cirkevných kongresoch. František Reves tak zohral významnú úlohu aj na poli cirkevnej diplomacie a zviditeľnenia slovenského národa vo svete.
Vo Francúzsku sa okrem toho venoval aj redaktorskej práci v časopise SKM „Život – La vie“. Ide o najstarší krajanský časopis v západnej Európe, ktorého prvé číslo vyšlo v roku 1956. Slovenská katolícka misia funguje v Paríži od roku 1953, čo ju radí medzi najstaršie slovenské misie na svete. V misii pôsobil od roku 1959 až do svojho úmrtia v roku 1997. Pochovaný je v Paríži.