21.05.2024, meniny má
12. mája 2022

Štát vyplatí 100-eurové príspevky ako jednorazovú protiinflačnú pomoc. Kto má nárok na tento príspevok?

Štát vyplatí 100-eurové príspevky ako jednorazovú protiinflačnú pomoc. Kto má nárok na tento príspevok?
Zdroj: unsplash
reklama

To, že na Slovensku zúri čoraz väčšia inflácia, pocítila asi väčšina obyvateľov. Zvýšili sa najmä ceny energií, pohonných hmôt a taktiež potravín. V mnohých prípadoch je toto zdražovanie už neúnosné, pričom ľudia čakali pomoc od štátu.

Vláda aktuálne schválila jednorazovú pomoc vo forme 100-eurového príspevku. O akú pomoc ide a koho sa to týka sa dozviete v článku. O protiinflačnej pomoci informoval portál HNonline.

Jednorazová protiinflačná pomoc

Vláda schválila jednorazovú protiinflačnú pomoc, ktorá je určená pre vybrané skupiny obyvateľstva. Ide o 100-eurové finančné príspevky. Opatrenie bude vykonané nariadením vlády, preto nie je potrebné jeho ďalšie potvrdenie parlamentom. Peniaze budú vyplatené v júni.

Rozhodnutím vlády sa jednorazovo zvýšia o 100 eur príspevky za máj náhradným rodičom, ľuďom v hmotnej núdzi, na opatrovanie, príspevky osobným asistentom a seniorom nad 62 rokov (vrátane), ktorým nevznikol nárok na dôchodok. Ďalšie jednorazové príspevky bude vláda schvaľovať na najbližšom rokovaní.

reklama

Jednorazové aj systémové opatrenia do budúcna

Vláda chce na pomoc ľuďom so zdražovaním minúť tento rok 260 miliónov eur, budúci rok to má byť vyše 1 miliardy eur. „V rámci pomoci pre obyvateľov na boj s infláciou predstavujeme jednorazové aj systémové opatrenia. Ide o jednorazový prídavok na dieťa, uvedenie jednorazového príspevku pre skupiny ľudí najviac ohrozené infláciou. Taktiež zvyšujeme daňový bonus,“ priblížil Heger na tlačovej konferencii.

Hlavná pomoc pôjde rodinám s deťmi, keďže tie sú v očiach vlády najohrozenejšou skupinou. Jednorazový príspevok 100 eur na dieťa dostane každá rodina, ktorá má nárok na prídavok na dieťa. Týka sa to teda ešte aj detí, ktoré chodia na vysokú školu. Spolu ide o 1,1 milióna detí a 660-tisíc rodičov. Rodičia dostanú príspevok v podobe zvýšeného prídavku na dieťa.

Zdroj: unsplash

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: hnonline.sk, 1.pluska.sk, spravy.pozri.sk, webnoviny.sk
Zdieľať na Facebooku