24.06.2024, meniny má
20. decembra 2018

Títo Seredčania sú skutoční hrdinovia nášho mesta

reklama

Darovanie krvi je užitočný a humánny čin, ktorý dokáže pomôcť mnohým ľuďom, nakoľko potreba krvi je v nemocniciach veľká. Ide o veľmi prospešný a bezpečný spôsob, ako poskytnúť pomoc tým, ktorí ju najviac potrebujú. 

Aj Seredčania si uvedomujú, aký veľký význam má pravidelné darovanie krvi. Viliam Banič, Jozef Masarovič a Ján Himpán patria medzi jeho najväčších priekopníkov v našom meste. Všetci traja majú za sebou neuveriteľných 100 bezplatných odberov, a preto im právom patrí najvyššie možné ocenenie. 

Ide o plaketu prof. MUDr. Jána Kňazovického, resp. Kňazovického plaketu, ktorú dostávajú muži za 100 odberov a ženy za 80 odberov krvi. Predstavte si, že títo páni venovali vo svojom živote 100 dní vlastného voľného času, aby takto pomohli druhým. Je to krásny a obdivuhodný čin a v redakcii sme hrdí, že Sereď má takýchto občanov.

Kňazovického plaketu udeľuje Slovenský Červený kríž občanom, ktorí dosiahnu 100 odberov. Zdroj: Seredsity.sk

reklama

Plaketa zo zadnej strany. Zdroj: Seredsity.sk

Vyznamenaní Seredčania

Viliam Banič dosiahol krásnu métu v počte 100 darovaní krvi, a preto tiež získal Kňazovického plaketu. Viliam pracuje ako koordinátor údržby tratí a železniciam venoval celý svoj život. Už 41 rokov je totiž zamestancom ŽSR (Železníc Slovenskej republiky).

Seredčan Jozef Masarovič daroval krv celkovo 101 krát. V minulosti bol profesionálnym vojakom, neskôr pracoval aj v známych seredských závodoch, ako napríklad v Niklovke alebo ZIPPke. Kvôli darovaniu krvi navštevoval najmä galantskú nemocnicu.

Ján Himpán má za sebou celkovo 102 odberov a k darovaniu krvi má veľmi blízko. Ešte v roku 1993 ako veliteľ výcvikového strediska začal spolu s vojakmi organizovať hromadné darovania krvi. Celkovo sa im spoločne podarilo pripraviť až 10 000 organizovaných odberov a za tieto humánne aktivity im minister obrany udelil v roku 1998 ocenenie Vojenský čin roka. Ján Himpán bol v minulosti profesionálnym vojakom a momentálne pracuje na Mestskom úrade v Seredi.

Viliam Banič – 100 odberov. Zdroj: Seredsity.sk

Jozef Masarovič – 101 odberov. Zdroj: Seredsity.sk

Ján Himpán – 102 odberov. Zdroj: Seredsity.sk

Čestné uznanie za Vojenský čin roka 1998. Zdroj: Seredsity.sk

Darujete krv aj vy?

Ak ste pravidelným darcom, tak odbery na ďalší rok si môžete naplánovať už teraz. Občianske združenie Mladá Sereď v spolupráci s Mestským úradom v Seredi pravidelne organizuje hromadné darovania krvi v priestoroch úradu. Ide o veľmi milé a pozitívne akcie, ktoré sa nesú v príjemnej nálade. Ako to vyzeralo pri poslednom darovaní krvi, si môžete pozrieť aj v našom článku. Budúcoročné termíny si zapíšte z nasledujúceho vizuálu.

Termíny pravidelných odberov v Seredi v roku 2019. Zdroj: Seredsity.sk

Jozef Masarovič, Viliam Banič, Ján Himpán. Zdroj: Seredsity.sk

Krásne plakety odovzdal primátor Martin Tomčányi spolu s viceprimátorom Ľubomírom Veselickým a Silviou Adamčíkovovou z organizačného oddelenia mesta Sereď. Zdroj: Seredsity.sk

Ocenení páni spolu so Silviou Adamčíkovovou z organizačného oddelenia mesta Sereď. Zdroj: Seredsity.sk

Kňazovického plaketa. Zdroj: Seredsity.sk

Páčil sa vám článok? Podporte nás zdieľaním

Zdieľať na Facebooku