08.12.2023, meniny má
15. septembra 2022

V Seredi pribudli fotovoltaické články na budovách mestského úradu a mestskej polície. Realizácia prinesie úsporu elektrickej energie

V Seredi pribudli fotovoltaické články na budovách mestského úradu a mestskej polície. Realizácia prinesie úsporu elektrickej energie
Zdroje: mesto Sereď/seredsity.sk
reklama

V súčasnosti ceny energií rastú závratnou rýchlosťou. Domácnosti, školy, firmy a samosprávy musia kvôli tomu hľadať alternatívne riešenia. Jedným z takýchto úsporných riešení sú napríklad fotovoltaické zdroje.

V našom meste pribudli na novej budove mestského úradu a budove mestskej polície. Projekt na ich inštaláciu bol schválený na mestskom zastupiteľstve v máji 2022.

Prvé fotovoltaické zdroje v Seredi

Inštalácia na spomínané budovy prebehla koncom augusta. V rámci verejného obstarávania súťaž vyhrala firma Venron, s.r.o z Nitry. Branislav Koričanský, referent verejného obstarávania na MsÚ, uviedol pre Seredské novinky, že zdroje zatiaľ fungujú v obmedzenej skúšobnej prevádzke.

Na budove MsÚ je inštalovaných 46,800 kwp a na budove MsP je to 18,450 kwp. Aktuálne začína proces pripojenia oboch fotovoltaických elektrární do distribučnej siete. Potom budú budovy využívať maximum slnečnej energie vďaka virtuálnej batérii. Plný výkon dosiahnu elektrárne v apríli až v septembri 2023, kedy sa energia zo slnka dostane na svoje maximum.

reklama

„Som rád, že sme nastúpili na nevyhnutný trend úspory energií v súvislosti so šetrením životného prostredia. Minimalizujeme uhlíkovú stopu v čase energetickej krízy vyvolanej iracionálnou politikou. Fotovoltaika je zelená technológia, reálne prináša úsporu elektrickej energie,“ uviedol Róbert Kráľ.

„Výzva je zabezpečiť zdroje a technické podmienky na všetkých verejných budovách a vo verejnom priestore vo vlastníctve mesta, hlavne školských a kultúrnych zariadeniach. Cieľom je vytvoriť podmienky pre takýto čistý, úsporný zdroj energie,“ dodal.

Kde v Seredi pribudnú ďalšie fotovoltaické zdroje?

Naplánované je osadenie fotovoltaických zdrojov aj na budovách materských škôl D. Štúra a Komenského. Na týchto by mali prebehnúť rekonštrukcie, pri ktorých je použitie týchto zdrojov už zahrnuté v projektovej dokumentácii. Potenciál majú aj obchodné centrum Nova, dom kultúry či Sokolovňa, kde by to prinieslo veľké úspory.

Vďaka fotovoltaike by na ZŠ Fándlyho bola úspora so spotrebou 200 MWh ročne až do 50 000 eur ročne. V budúcnosti by na miestach s dobrými slnečnými podmienkami mohlo prísť aj k modernizácii verejného osvetlenia solárnymi svietidlami.

„Priamy výsledok využitia fotovoltaickej elektrárne o výkone 100 MW (cca 100 tis náklady) pre životné prostredie je zníženie emisií s rovnakým účinkom, akoby sa ročne vysadilo 630 stromov. Fotovoltaické elektrárne na našich budovách už od spustenia ušetrili toľko CO2, ako výsadba prvého stromu,“ povedal na záver Branislav Koričanský.

Na aktuálny (zatiaľ obmedzený) výkon týchto lokálnych zdrojov el. energie sa môžete pozrieť online. Budova MsÚ na tomto odkaze a budova MsP na tomto odkaze.

Zdroj: mesto Sereď

Zdroj: mesto Sereď

Zdroj: mesto Sereď

Zdroj: mesto Sereď

Zdroj: mesto Sereď

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: mesto Sereď
Zdieľať na Facebooku