28.05.2023, meniny má
5. augusta 2019

V Trnave vyrastá prvý parkovací dom pre bicykle na Slovensku

V Trnave vyrastá prvý parkovací dom pre bicykle na Slovensku
ZDROJ: M.BRNENSKADRBNA.CZ/UNSPLASH.COM
reklama

Mesto Trnava sa inšpirovalo unikátnym nápadom v susednej Českej republike a rozhodlo sa podporiť mobilitu obyvateľov a zároveň predísť znečisťovaniu ovzdušia aj na Slovensku. Ide o vežu, ktorá bude slúžiť ako parkovací dom pre bicykle. Výhodou pre Seredčanov je, že vyrastá práve v Trnave. Všetkým cestujúcim bude tak poskytovať bezpečné úložisko bicyklov bez rizika krádeže.

Už sa na tom pracuje

Finančný príspevok získalo mesto v októbri minulého roku z Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške 505 319 eur. Náklady na realizáciu sú však vyššie a vyčíslené boli na vyše 650 000 eur. S výstavbou sa začalo už v prvý augustový deň tohto roka. Výsledkom by mala byť 11 metrov vysoká veža v tvare dvanásťuholníka s kapacitou 118 miest na bicykle. Predpokladá sa, že budúci rok v marci ju už nadšenci cyklistickej dopravy budú môcť využívať. Parkovací dom bude stáť na Staničnej ulici medzi autobusovou a železničnou stanicou a bude priamo spojený s cyklistickým chodníkom, ktorý vedie zo Staničného parku. Momentálne je výstavba oplotená a vybavená prenosným dopravným značením. Doterajší dopravný režim bude však bez obmedzenia.

To všetko za 10 centov

Podľa portálu dobrenoviny.sk bude automatizovaný proces uschovania bicykla trvať maximálne 30 sekúnd a jeho fázy aj bezpečnostné pokyny sa zobrazia na monitore. Zákazník si na záver vyberie z prístupového terminálu potvrdenie, ktoré neskôr, keď si bude chcieť bicykel vyzdvihnúť, vloží do čítačky terminálu. Systém zobrazí na displeji požadovanú platbu, po vhodení mincí do mincovníka vyhľadá zákazníkov bicykel a vyvezie ho pred prijímacie dvere. Výbornou správou však podľa vyjadrenia trnavského primátora Petra Bročku na Facebooku je, že cena služby bude symbolických 10 centov na 24 hodín.

reklama

Cieľom projektu je podporiť cyklistickú dopravu v meste

Automobilová doprava patrí k najväčším znečisťovateľom ovzdušia v mestách a klimatické zmeny spôsobené nárastom koncentrácie oxidu uhličitého v atmosfére už cítime denne na vlastnej koži. Potrebné opatrenia sa musia vykonávať neodkladne, jednou z možností ako znížiť v meste emisie, je aj preferovanie a podpora cyklistickej dopravy. Atraktivitu cyklistickej dopravy chceme zvýšiť aj prostredníctvom vybudovania automatického parkovacieho domu pre bicykle pri železničnej stanici,“ vysvetľuje Zuzana Betinová, projektová manažérka Mestského úradu Trnava

Projekt tiež nadväzuje na budovanie cyklotrás a bikesharing, o ktorom sme vás už informovali v tomto článku. Tí, ktorí do práce dochádzajú vlakovou či autobusovou dopravou, podľa slov Zuzany Betinovej už nemusia riešiť problém s celodenným parkovaním.

Na železničnú či autobusovú stanicu sa môžu dopraviť aj na bicykli, ktorý si bezpečne uschovajú v parkovacom dome,“ dodala.

Využijú ho aj Seredčania?

Seredčanom sme prednedávnom priniesli informáciu o celoslovenskom projekte, za ktorým stojí seredské občianske združenie Mám rád cyklistiku. Cieľom kampane Do obchodu na bicykli je taktiež podporiť cyklistickú dopravu a ochranu životného prostredia. Do súťaže sa stále môžete registrovať.

A ako sa vy prepravujete po Trnave? Čo na to hovoríte? Využili ste už službu bikesharing? Uvítali by ste také niečo aj v Seredi? Pokojne sa môžete vyjadriť v komentároch pod príspevkom.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: dobrenoviny.sk
Zdieľať na Facebooku