6. decembra 2023

Veslársky klub v Šintave ukončil tohtoročnú sezónu s novým bazénom, novou loďou a Mikulášskou párty

Zdroj: VK Šintava

V zime sa ukladajú na zimný spánok nielen zvieratá, ale symbolicky sa „zatvárajú“ aj hladiny riek. V prípade Veslárskeho klubu Šintava zo znamená, že tohtoročná veslárska sezóna na vode sa už skončila.

Teraz je načase presunúť sa „do teplúčka“ a začať sa venovať zimnej príprave v telocvični a posilňovni klubu. Na rad sa dostávajú aj „zimné“ súťaže na veslárskych trenažéroch.

Úspešná sezóna 2023

Ako každý rok, aj rok 2023 bol pre Veslársky klub v Šintave mimoriadne úspešný. Jeho pretekári sa pravidelne zúčastňujú na mnohých veslárskych súťažiach nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Po úspešnom jarnom rozbehu na Regate SNP v PiešťanochMedzinárodnej regate juniorov v Brne sa šintavskí veslári zúčastnili na Majstrovstvách Slovenska, kde získali titul majstra až v troch kategóriách (Martin Miklošík, Nela Scherhauferová, Marek Jankuj) a odniesli si ešte tri strieborné a jednu bronzovú medailu.

Na Majstrovstvách oblasti Morava vybojoval Peter Garaj titul majstra Moravy v kategórii skif muži. Ďalšie úspechy vo svojich kategóriách získali Nela Scherhauferová a Zuzana Šáriková (2. miesto), Šimon Jakubčín a Oliver Martonka (3. miesto) a Marek Jankuj (3. miesto). Z regaty v maďarskom Győri si doniesli domov 4-krát striebro a 1-krát bronz.

Majstrovstvá oblasti Morava. Zdroj: FB Veslársky klub Šintava

V konkurencii s pretekármi zo Slovenska, Česka, Rakúska, Bulharska a Japonska na Medzinárodnej regate v Třeboni si šintavskí pretekári odniesli šesť zlatých medailí (Martin Miklošík, Marek Jankuj, Oliver Martonka, Šimon Jakubčín a Nela Šipekyová).

Začiatkom septembra sa konala domáca regata Šintavské šprinty, na ktorej získal domáci tím 10 zlatých, deväť strieborných a päť bronzových medailí. V tomto mesiaci sa Peter Garaj, Adam Čambál a Nela Šipekyová zároveň zúčastnili na 29. ročníku pretekov osemveslíc Devín – Bratislava. Aj napriek silnému protivetru a veľkým vlnám Dunaja sa všetkým trom podarilo byť súčasťou víťazných posádok. Reportáž z týchto pretekov si môžete pozrieť aj v archíve televízie TA3.

Posledným riadnym pretekom tejto sezóny bol 55. ročník pretekov Memoriálu Ctibora Reiskupa na Zlatých pieskoch, kde VK Šintava vybojoval 6-krát prvé, 4-krát druhé a 6-krát tretie miesto.

Najmladší pretekári klubu ukončili sezónu na slovenských vodách v Piešťanoch na netradičnom 4-kilometrovom preteku Piešťanské štvorky a starší pretekári ju uzavreli v Prahe na Vltave, kde sa konal 8. ročník pretekov osemveslíc Head of Prague. Na trati dlhej 6 km štartovalo 113 posádok z 12 krajín. Peter Garaj a Adam Čambál doplnili mužskú osemveslicu zo SVK Bratislava a vo svojej kategórii obsadili 12. miesto.

Head of Prague. Zdroj: FB Veslársky klub Šintava

Brigáda, Mikulášska párty a veľké prekvapenie

Aby ste si však nemysleli, že šintavskí veslári len „labzujú“ kade-tade a doma nič neurobia. Naopak, o vnútorné aj vonkajšie priestory svojho klubu sa vzorne starajú počas celého roka.

Pravidelne organizujú brigády, na ktorých sa okrem pretekárov zúčastňujú aj ich tréneri, rodičia, členovia výboru, priatelia klubu či iní dobrovoľníci. Taká bola aj posledná brigáda v tretí októbrový víkend, kedy zazimovali mólo a zbavili sa starých lodí.

Októbrová brigáda. Zdroj: FB Veslársky klub Šintava

A v prvú decembrovú sobotu sa v rámci klubovej Mikulášskej párty udialo hneď niekoľko úžasných okamihov. Symbolickým prestrihnutím stuhy otvorili zrekonštruovaný veslársky bazén, na ktorý sa klubu podarilo získať finančné prostriedky z Fondu na rozvoj Trnavského kraja.

Vďaka tomu prebehla kompletná rekonštrukcia jediného veslárskeho bazéna na Slovensku, ktorý je vždy prvým kontaktom s veslovaním pre záujemcov o tento šport.

Jediný veslársky bazén na Slovensku. Zdroj: VK Šintava

Ďalším úžasným prekvapením bola nádherná osemveslica, ktorá do klubu pricestovala až z Holandska. V rámci celoklubovej zábavy si, samozrejme, museli všetci zmerať sily na veslárskych trenažéroch v štafete družstiev.

Okrem toho si pochutili na chutnom guláši a punči a na záver rozsvietili klubový vianočný stromček. Video z tohto úžasného dňa vo VK Šintava si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Ak by ste chceli prihlásiť svoje dieťa na tento šport, odporúčame vám kontaktovať ich na webovej stránke alebo prostredníctvom Facebooku či Instagramu.

A keby ste náhodou chceli zasponzorovať aktivity klubu či kúpu nových lodí, ktoré potrebujú ako soľ, bol by to pre nich ten najkrajší vianočný darček.

Nová osemveslica. Zdroj: VK Šintava

Veslársky bazén pred rekonštrukciou. Zdroj: VK Šintava

Veslársky bazén po rekonštrukcii. Zdroj: VK Šintava

Memoriál Ctibora Reiskupa. Zdroj: FB Veslársky klub Šintava

Piešťanské štvorky. Zdroj: FB Veslársky klub Šintava

Regata v maďarskom Győri. Zdroj: FB Veslársky klub Šintava