19.04.2024, meniny má
30. marca 2020

Vyhrajte knihu Tinkine rodinné recepty a objavte s nami dostupnú a pritom zázračnú žihľavu

Vyhrajte knihu Tinkine rodinné recepty a objavte s nami dostupnú a pritom zázračnú žihľavu
Zdroj: FB Tinkine recepty
reklama

Už pár dní tu máme oficiálne jar a hoci sú momentálne mnohí z nás dobrovoľne „uväznení doma“, aspoň raz za čas vybehneme do prírody načerpať nové sily a energiu. Po zime však potrebuje nové sily načerpať aj naše telo a my by sme mu mali dopriať reset v podobe vnútornej očisty.

Sezóna medvedieho cesnaku, o ktorom sme písali v tomto článku, vrcholí a chýli sa ku koncu. Namiesto neho si však môžeme priniesť z prechádzky inú zaujímavú bylinku, ktorá sa postará o detox nášho tela – žihľavu dvojdomú.

Na všetky „dary prírody“ a ich využitie pravidelne upozorňuje na svojom Facebooku aj autorka úspešných kuchárskych kníh a Seredčanka Tinka Karmažín. My vám dnes chceme sprostredkovať jej tipy na využitie žihľavy pri regenerácii nášho organizmu po zime.

Súťaž o knihu od Tinky Karmažín

Tinka sa rozhodla, že nám pre vás daruje do súťaže jej knihu Tinkine rodinné recepty 1 – Zdravie od prvej lyžičky. Stačí, ak nám do komentárov pod príspevkom napíšete, ktoré bylinky na jar zbierate a na čo ich doma využívate. Jedného z vás vylosujeme v stredu 1. apríla 2020 o 16.00 hod. Veľa šťastia!

reklama

Zdroj: FB Tinkine recepty

Jeden z najsilnejších a najúčinnejších prírodných liekov

Žihľava dvojdomá je zázrak z prírody pre naše telo a práve teraz, keď začína rásť, je najúčinnejšia. Úplne prečisťuje krv, zbaví vás problémov s pleťou (akné, ekzémy), pôsobí protirakovinovo, pomáha pri ateroskleróze, je účinným antireumatikom, pôsobí na kardiovaskulárny systém a zlepšuje funkciu pečene aj žlčníka, čím pôsobí detoxikačne na organizmus.

Je diuretikum, čiže prečisťuje obličky a lieči akútne aj opakované zápaly močových ciest. Dokáže liečiť sennú nádchu, problémy s prostatou, pomáha pri kašli, používa sa na podporu rastu vlasov a proti ich vypadávaniu. Posilňuje svaly a dokonca obsahuje veľa vápnika a horčíka.

Je bohatá na obsah vitamínu C a vyrovnáva krvný tlak tým, že znižuje vysokú prítomnosť cukru v krvi – vďaka tomuto je vhodná aj pre cukrovkárov. Je tiež prírodnou náhradou serotonínu – látky, ktorá pôsobí antidepresívne a vyvoláva v človeku pocit šťastia.

Zber žihľavy a uskladnenie

Žihľavu je možné zbierať od apríla do septembra. Vyhľadávajte čisté a slnečné miesta a zbierajte mladé listy z rastlín, ktoré nekvitnú. Neodporúča sa zbierať ju v prebujnených porastoch, nakoľko obsahuje väčšie množstvo dusičnanov a je nevhodná pre liečebné využitie. Pri zbere používajte rukavice.

Žihľavu sušte na tienistom mieste, podľa možnosti rýchlo a pri vyšších teplotách, aby listy ostali zelené. Mladé rastlinky alebo listy žihľavy rozložte na čistý biely papier a často ich obracajte, lepšie a rýchlejšie uschýnajú. Tmavé listy nie sú vhodné na používanie. Správne usušenú rastlinu môžete uchovávať a používať na liečebné účely maximálne jeden rok, neskoršie stráca svoje liečebné účinky. Uschovávajte ju v suchom prostredí v krabiciach prípadne v papierových vreckách.

Zdroj: zenskazona.sk

Žihľavová očistná kúra

Môžete ju vyskúšať v dĺžke dva týždne až jeden mesiac, vhodná je tiež po pôrode, ale iba v prípade, ak už nekojíte. Počas nej môžete žihľavu užívať ako čaj, výluh, odšťaviť si ju, vyrobiť z nej tinktúru alebo ju pridať do každodenného smoothie. Využijete ju tiež v kuchyni, kde ju môžete použiť do praženice, do polievky či z nej urobiť prívarok na spôsob špenátového. Recepty zo žihľavy nájdete aj v tomto našom článku.

Žihľavový čaj

Najčastejší spôsob užívania žihľavy je urobiť si z nej čaj. Aktuálne si ho môžete pripraviť z čerstvej žihľavy, necháte lúhovať 10 minút a nemusíte ho ani osladzovať. Ideálne je vypiť šálku žihľavového čaju ráno po prebudení a v priebehu dňa aspoň 2 – 3 ďalšie šálky. V kombinácii s ďalšími bylinkami vytvoríte nové a zaujímavé chute (mäta, medovka, rumanček…).

Zdroj: feminity.zoznam.sk

Žihľavový výluh

Čerstvú žihľavu (6 celých rastliniek) dáme cez noc lúhovať do 1 litra prevarenej vody. Ráno zlejeme a tento výluh pijeme 3-krát denne jednu šálku, môžeme doňho pridať aj šťavu z citróna. Ak sa zohreje, môžeme ho použiť aj do kúpeľa. Kúpeľ trvá 20 minút, neutierame sa po ňom, len sa zabalíme do župana. Kúpeľ je vhodný na ochorenia kože alebo na reumu.

Zdroj: FB Tinkine recepty

Čerstvá šťava zo žihľavy a smoothie

Odporúča sa šťava bez zvyškov a vlákniny, aby sa nezaťažilo trávenie. Pri intenzívnej kúre je ideálne piť jeden štamprlík čistej odšťavenej žihľavovej šťavy 2 – 3-krát denne. Na rozdiel od šťavy do smoothie sa používa celá rastlinka. Najprv sa musí žihľava rozmixovať s vodou a potom sa pridávajú ostatné suroviny. Vyskúšajte kombináciu s mrkvou, špargľou, kúskom zázvoru, s citrónovou šťavou a trochou kurkumy. Pijeme každý deň ráno najlepšie nalačno.

Zdroj: FB Tinkine recepty

Tinktúra zo žihľavy

Používa sa proti vypadávaniu vlasov. Do pol litra 40 – 50 % najlepšie domáceho ovocného destilátu dáme macerovať buď 100 g sušenej žihľavy alebo také množstvo čerstvej, aby bola žihľava celkom ponorená v destiláte. Necháme vylúhovať 14 dní, zlejeme, zriedime destilovanou vodou a vtierame do korienkov vlasov. Vlasy prestanú vypadávať a zhustnú. Tinktúra je vhodná aj na zapálené akné alebo na reumu vo forme obkladov.

Chlorofyl v prášku

Žihľava obsahuje veľké dávky chlorofylu a železa. Chlorofyl obsiahnutý v jej listoch má výborné protizápalové a regeneračné účinky, preto sa využíva pri vonkajších použitiach na pokožku.

V lekárňach aj na internete sa predáva chlorofyl v tekutej forme, v tabletkách či v práškovej forme. Oproti tomu žihľava je lokálnym a prírodným zdrojom mega dávky chlorofylu. Natrhajte si ju, usušte a rozomeľte na prášok. Ten si potom môžete pridávať do kaše, smoothie, polievok, nátierok a pod. Takto si zabezpečíte prísun chlorofylu aj železa po celý rok.

Nevhodná pre tehotné ženy

Nakoľko má žihľava silné detoxikačné účinky, mali by si na ňu dávať pozor hlavne tehotné ženy, pre ktoré je celkovo nevhodný akýkoľvek detox, aby telo nevyhodnotilo, že plod je „narušiteľ“. Dojčiace ženy by mali žihľavu užívať tiež opatrne, aby sa vyplavené toxíny z tela nedostali do materského mlieka. Deťom možno podávať len slabý žihľavový čaj, najskôr od dvoch – troch rokov.

S jarou nám príroda prináša množstvo pokladov, ktoré pomáhajú pri riešení viacerých zdravotných problémov. Okrem žihľavy patria medzi ne aj fialka voňavápúpava lekárska, o ktorých využití si môžete prečítať na priložených odkazoch.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: tinkinerecepty.sk, FB Tinkine recepty, feminity.zoznam.sk, popradske.sk, zdravieastyl.sk
Zdieľať na Facebooku