16.04.2024, meniny má
3. apríla 2024

Výstava na seredskom trhovisku. Príďte si pozrieť staré fotografie dokumentujúce históriu Mlynárskej ulice

Výstava na seredskom trhovisku. Príďte si pozrieť staré fotografie dokumentujúce históriu Mlynárskej ulice
Zdroje: seredskenovinky.sk/seredsity.sk
reklama

Na stránkach nášho média vás často informujeme aj o histórii nášho mesta či okolia. A s každou novou témou sa dozvedáme, že minulosť Serede je naozaj zaujímavá a bohatá. Minulý rok nás o tom presvedčili napríklad aj články o odkrývaní Panskej ľadovne.

Našej regionálnej histórii sa už roky venuje aj Občianske združenie Vodný hrad, ktoré organizuje množstvo aktivít a podujatí s touto témou. Najnovšie pripravilo veľmi zaujímavú výstavu.

Výstava na trhovisku

Už v sobotu 6. apríla 2024 si budete môcť na mestskom trhovisku prezrieť exteriérovú výstavu Podoby Mlynárskej ulice v čase z dielne OZ Vodný hrad. Výstava prezentuje staré fotografie dokumentujúce históriu trhoviska, ale tiež spoločenský život na Mlynárskej ulici za posledných 70 rokov. Informácie o výstave priniesli Martina Hilkovičová a Rastislav Petrovič z OZ Vodný hrad na portáli Seredské novinky.

Od skorého rána vás okrem fotografií čaká aj prehliadka starých motoriek zo seredského Veteran clubu. Hudobné spestrenie prinesú talentovaní žiaci zo ZUŠ J. F. Kvetoňa v Seredi, zaznie aj uličná „hymna Mlynárčanov“ a tiež „serecká pesnyčka“ My sme všetci Seredané. Taktiež si budete môcť vychutnať vynikajúcu kávu od Zereth cofee.

reklama

Fotky od pamätníkov

Staré fotografie boli zozbierané v spolupráci s mestským múzeom z albumov rodín Scherhauferových, Hilkovičových, Javorových a zo zbierky R. Petroviča. Zachytávajú rôzne udalosti, miesta a premeny jednej z najstarších ulíc v Seredi, Mlynárskej ulice.

Každá fotografia nesie so sebou aj zaujímavý príbeh a hoci okrem Jozefa Kubányiho nie sú známi autori viacerých fotiek, organizátori veria, že pamätníkov na udalosti je veľa. Pre obyvateľov Mlynárskej ulice bola typická spolupatričnosť a úžasná súdržnosť. Organizovali rôzne kultúrne, športové a spoločenské akcie.

Obnovením organizovania rôznych malých podujatí sa snažíme vrátiť spoločenský život do tejto časti mesta. Veríme, že táto časť mesta s trhoviskom, pravidelnými trhmi v sobotu, športoviskom a spolu s prírodou blízkej rieky Váh znova viacej ožije. Aby aj generácie po nás mohli spomínať na príjemné chvíle prežité v našom meste. OZ Vodný hrad

Na skok do histórie

V minulosti bolo trhovisko na Mlynárskej ulici miestom pre rôzne spoločenské podujatia za zvukov veselej hudby. Trh, teda „rinek“, predstavoval spoločenskú udalosť, kde sa stretávali ľudia nielen z mesta, ale aj z okolitých obcí. Konal sa za každého počasia a svoje plodiny tu predávalo mnoho rodín. Schádzali sa tu ľudia z blízkeho okolia a „rinek“ vnímali ako udalosť, deň, keď sa mnoho ľudí opäť stretlo po pracovnom týždni, vymenili si skúsenosti či nejaké klebety.

V súčasnosti považujeme za bežné, že sa v sobotu koná trh, hoci v minulosti to bez udelenia práva kráľom nebolo možné. Mestečko Sereď takéto právo získalo už pred vyše tromi storočiami, čo vám na výstave priblíži obraz 335 rokov starej listiny s kráľovským privilégiom pre Sereď.

Privilégium konať v sobotu týždenný trh vydal v marci 1689 uhorský kráľ Leopold I. na žiadosť grófky Kataríny Esterházyovej, rodenej Tökölyovej, vdovy po zemepánovi Serede Františkovi Esterházym. Získanie privilégia ovplyvnilo hospodársky rozvoj Serede, ktorá sa stala jedným z najvýznamnejších obchodných centier južného Považia.

Občianske združenie Vodný hrad ďakuje za spoluprácu a podporu mestu Sereď, Mestskému múzeu v Seredi a ZUŠ J. F. Kvetoňa. Zároveň prosí, aby ste na parkovanie využili cestu od Novomestskej ulice a zadnú časť pri hale Relax alebo pred knižnicou, resp. pred gymnáziom.

Zdroj: seredskenovinky.sk

Zdroje: seredskenovinky.sk, FB Občianske združenie Vodný Hrad
Zdieľať na Facebooku