24.09.2020, meniny má
reklama
8. augusta 2020

Zbierka na obnovu portálu kaštieľa bola znovu otvorená. Pomôžeme vyzbierať potrebnú sumu?

Zbierka na obnovu portálu kaštieľa bola znovu otvorená. Pomôžeme vyzbierať potrebnú sumu?
Zdroj: FB Vodný hrad
reklama

Občianske združenie Vodný hrad fungujúce už od roku 1998 určite nemusíme čitateľom predstavovať. Figuruje v našom meste už dlho, vzdeláva, chystá pre obyvateľov rôzne akcie a sprostredkováva históriu. Prednedávnom znovu otvorilo zbierku na obnovu portálu na Seredskom kaštieli. Počas koronakrízy bola zbierka pozastavená.

Ide im hlavne o záchranu kaštieľa

Cieľom združenia je posilňovať občianske povedomie obyvateľov mesta a regiónu sprostredkovaním poznatkov z histórie mesta Sereď a jeho okolia. Ako naznačuje názov občianskeho združenia, jednou z jeho priorít je záchrana Seredského kaštieľa, bývalého vodného hradu Šintava.

Zbierka na obnovu portálu kaštieľa, o ktorej sme písali v tomto článku, bola rovnako, ako mnoho iných aktivít, v posledných mesiacoch pozastavená pre pandémiu koronavírusu.

Zbierku predĺžili

Občianske združenie sa zachovalo veľmi ohľaduplne, nakoľko chápalo, že financie bolo treba smerovať inam. Postupne sa však všetko vracia do „normálu“ a týka sa to aj spomínanej zbierky. Združenie Vodný hrad požiadalo Okresný úrad v Galante o predĺženie zbierky č. 202-2019-009843. Na úrade bola ich požiadavka posúdená a zbierku sa podarilo predĺžiť do 20. júla 2021. 

Renesančná podoba kamenného portálu Zdroj: OZ Vodný Hrad

A čo je cieľom?

Cieľom celej zbierky je krásna obnova. Obnova renesančnej podoby kamenného portálu, ktorý bol súčasťou tretej hradnej brány Šintavského hradu a v súčasnosti Seredského kaštieľa. Táto hradná brána bola postavená po roku 1600 počas rozsiahlej prestavby grófom Stanislavom Thurzom a jeho manželkou grófkou Annou Rozinou Listiusovou.

A preto, ak vám Seredčanom v týchto dňoch záleží aj na budúcnosti našich kultúrnych pamiatok, OZ Vodný hrad dúfa, že pomôžete s ich záchranou. Prispieť môžete buď zaslaním dobrovoľného peňažného príspevku na transparentný účet v Slovenskej sporiteľni: SK26 0900 0000 0051 5968 1250 alebo vložením dobrovoľného peňažného príspevku do stacionárnej pokladničky v Mestskom múzeu v Seredi.

Fotka Občianske združenie Vodný Hrad.

zdroj: FB Občianske združenie Vodný hrad

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: vodnyhrad.sk
Zdieľať na Facebooku