27.04.2024, meniny má
19. decembra 2019

Zelené finále projektu Sereď 2.0. Susedia si spoločne vysadili stromy a skrášlili sídlisko

Zelené finále projektu Sereď 2.0. Susedia si spoločne vysadili stromy a skrášlili sídlisko
Zdroj: Zuzana Slahučková
reklama

Sídliskové pikniky, osveta ekológie v meste, inštruktážne materiály, informovanie vedenia mesta o tom, aký majú obyvatelia skutočný pocit zo Serede a najmä, skrášlený verejný priestor. To je sumár projektu Sereď 2.0 za rok 2019.

Iste neušli vašej pozornosti podujatia uplynulého roka, ktoré sa tak trochu vymykali rutine života v Seredi. Reč je o sérií aktivít Komunitného centra PRIESTOR, ktoré mohli zrealizovať vďaka vašej podpore a vďaka sponzorom, ktorými bol Trnavský samosprávny kraj a Nadácia Orange.

Viac človečiny a kultúry vo verejných priestoroch

V júni 2019 vznikol prvý manuál o tom, ako si bežní obyvatelia mesta môžu vymyslieť a najmä zrealizovať akýkoľvek zmysluplný zásah pre zlepšenie, skrášlenie, poľudštenie verejného priestoru mesta či vnesenie viac kultúry a zelene.

V júli a auguste sa konali tri Sídliskové pikniky s cieľom priniesť do mesta diskusiu na „zelené“ témy, o ktorých sme písali aj v našom médiu. Išlo o workshopy zamerané na kompostovanie v podmienkach mesta či potrebu lokálneho a sezónneho stravovania sa. Taktiež sa hovorilo o dôležitosti stromov a lúčnych plôch v meste či o odpadoch, ktoré tvoria Seredčania.

reklama

Témy sa diskutovali s prizvanými odborníkmi. Okrem toho si piknikujúci Seredčania mohli zakúpiť prebytky do záhrad susedov, výrobky šikovných tvorivých ľudí z mesta, a tiež mohli odovzdať staré pečivo a kartóny od vajíčok na ďalšie zúžitkovanie.

„Potešil nás záujem zo strany ľudí a ešte viac účasť volených zástupcov zo Serede, ktorí si vypočuli ekologické námety, príklady z iných slovenských miest a praktické rady, ako sa to všetko dá.“ Zuzana Slahučková, koordinátorka projektu Sereď 2.0 a členka Komisie pre rozvoj mesta a životné prostredie v Seredi

Zaujímavým faktom v tejto súvislosti je informácia, že pred pár dňami schválili naši mestskí poslanci navýšenie rozpočtu na životné prostredie Serede o 40-tisíc eur.

Zdroj: FB PRIESTOR

Ako sa cítime v meste?

Ďalším hmatateľným výstupom projektu Sereď 2.0 je Pocitová mapa Serede, o vzniku ktorej sme písali v tomto článku. Seredčania spresnili, kde sa v meste cítia dobre, zle či neutrálne a čo to spôsobuje. Niektorí občania navrhli jednoduché riešenia na odstránenie problematických lokalít mesta. Výsledky prieskumu boli následne odprezentované aj vedeniu mesta.

Zdroj: Zuzana Slahučková

Na záver sa zazelenalo sídlisko

Vyvrcholením projektu bol reálny mestský zásah. Aj na základe informácií z Pocitovej mapy a prísľubu súčinnosti od obyvateľov vzišlo rozhodnutie, že ideálnym mestským zásahom v Seredi bude zazelenanie a skrášlenie verejného priestoru v okolí nových činžiakov na Kukučínovej ulici. Vzniká tam nové sídlisko, ktoré bolo dlhodobo neupravené a obyvatelia sa v Pocitovej mape vyjadrili, že toto priestranstvo by potrebovalo skrášliť a zazelenať.

Zdroj: Zuzana Slahučková

Výsadbu si obyvatelia zabezpečili svojpomocne

A tak sa susedia z Kukučínovej 4444/29 počas novembrovej soboty obliekli do montérok, nasadili si pracovné rukavice a pod dozorom odborníčky na stromy – arboristky si vysadili nové stromy, kríky, skrášlili okolie a osadili nové cyklostojany. Po dokončení stavebných úprav pred činžiakom si pred svoj bytový dom ešte osadia pestovací vyvýšený záhon, do ktorého na jar plánujú vysadiť kvitnúce byliny a letničky.

Do brigády sa zapojilo 25 dobrovoľníkov, každý pomohol dobrovoľne a rád. Chlapi vykopávali jamy pre nové stromy, presadili staré kríky na nové lepšie miesta, vysadili nové jednodruhové kríkoradie vavrínovca. Susedky strihali kríky, odburiňovali okolie činžiaku, staršie susedky napiekli pagáče, koláče a nalievali brigádnikom energetické nápoje. Počasie síce nebolo ideálne, no horúci guláš k spoločnému obedu príjemne zahrial.

„Okolie žltého činžiaku už skrášľujú tri lipy malolisté, ginko biloba, platan javorolistý, čerešňa pílkatá – sakura a 50 kríkov vavrínovca. Výsadba na Kukučínovej bola vykonaná odborne, zohľadňuje odstupy od budov, chodníkov a infraštruktúry uloženej v zemi, plán výsadby nadväzuje na plán budúcej výsadby developera Meander Sereď s.r.o., bol schválený mestom a odobrený susedmi z činžiaku, v okolí ktorého sa celá výsadba realizovala,“ vysvetlila Zuzana Slahučková, zodpovedná za realizáciu mestského zásahu.

Zdroj: Zuzana Slahučková

Video vám poradí, ako to zvládnete aj vy

Vďaka projektu Sereď 2.0 získajú Seredčania aj video manuál, ako môžu takýto alebo podobný mestský zásah realizovať vo vlastnej réžii. Čoskoro bude na stránke KC Priestor zverejnený krátky inštruktážny film a v ňom budú vysvetlené všetky dôležité kroky, ktoré musia takémuto zásahu predchádzať.

„Veľmi sa teším, že ľuďom záleží na tom, aby sme mali krajší a zelenší verejný priestor. Že to spoločné, čo sme doteraz mohli považovať za pozemok „nikoho“, začíname vnímať ako pozemok nás všetkých,“ uzavrela Mirka Sabová Dudášová, ktorá je hybnou silou KC PRIESTOR v Seredi, a tiež autorkou celého projektu Sereď 2.0.

Bez podpory by to nešlo

Sereď 2.0 v participatívnom rozpočte podporil Trnavský samosprávny kraj, finančne projekt podporila Nadácia Orange cez grant Spojme sa pre dobrú vec a pri realizácii bolo súčinné aj mesto Sereď.

Zdroj: Zuzana Slahučková

Zdroj: Zuzana Slahučková

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Zuzana Slahučková
Zdieľať na Facebooku