19.04.2024, meniny má
11. decembra 2022

Najstaršou občiankou mesta Sereď je pani Terézia Koščová. Vo svojich 99 rokoch je Seredčanka plná energie, elánu a chuti žiť

reklama

Je nám obrovskou cťou, že vám môžeme predstaviť najstaršiu žijúcu občianku mesta Sereď, ktorou je pani Terézia Koščová. Pani Koščová sa narodila 26. augusta 1923, celý svoj život prežila v našom meste a tento rok oslávila nádherných 99 rokov.

Bola predsedkyňou výboru žien a tiež členkou predsedníctva národného výboru v 8. odbore. Svoj život však zasvätila školstvu, v ktorom pôsobila nielen ako učiteľka, ale aj ako dlhoročná riaditeľka materských škôl v Seredi na Cukrovarskej a Podzámskej ulici.

Vychovala v nich niekoľko stoviek Seredčanov, ktorí si možno na ňu spomenú aj teraz. Ešte aj v týchto dňoch si pamätá krásne detské básničky, ktoré sa učili s deťmi pred desiatkami rokov.

Zdroj: Seredsity.sk

reklama

Stále plná vitality

Celý život prežila pani Koščová na Dolnomajerskej ulici, kde bola dovtedy, dokým sa vedela o seba postarať sama, respektíve s pomocou rodinných príslušníkov. Momentálne sa už dva roky nachádza v Zariadení opatrovateľskej služby v Šintave, kde sa o ňu vzorne starajú a udržujú ju v skvelej kondícii.

Nás táto 99-ročná Seredčanka prekvapila svojou vitálnosťou a energiou. Rozprávala sa s nami niekoľko hodín a my sme s obrovským záujmom len sedeli a počúvali s otvorenými ústami.

Zázračný liek na dlhovekosť vraj nemá. Hovorí, že jej dlhovekosť je súhra okolností. Vždy sa však snažila žiť pozitívne, nech sa deje čokoľvek, a človek sa musí vysporiadať so všetkým, čo mu život prinesie. Dlhovekosť však nesie aj smutný údel, ktorý sa nevyhol ani pani Terézii. Prežila nielen svojho manžela, ale aj jedno zo svojich dvoch detí.

Zdroj: Seredsity.sk

Pamätá si aj Masaryka

Za svoj život zažila 10 prezidentov od čias Masaryka až po Zuzanu Čaputovú. Pamätá si nielen hrôzostrašnú históriu Slovenského štátu, počas ktorého jej odviedli na smrť v dobytčích vagónoch mnohých priateľov z nášho mesta, ale aj dlhoročný totalitný režim v podobe socializmu.

Ako sama tvrdí, nikdy sa nežilo lepšie ako v období demokracie a jediné, čo si momentálne najviac praje, je mier na celom svete, aby ľudia už nikdy nemuseli zažiť a vidieť to, čo musela ona.

S pani Koščovou pripravujeme dlhší článok, v ktorom vám už čoskoro opíšeme život v Seredi počas dlhých 99 rokov. Za ten čas mnoho zažila a nadobudla obrovské množstvo skúseností, ktoré pre nás budú poučné aj v dnešnej dobe.

Nateraz jej prajeme hlavne veľa zdravia a neutíchajúceho elánu, ktorý z nej vyžaruje. My pevne veríme, že ak Boh dá a zdravie to dovolí, tak budúci rok v auguste spoločne s ňou oslávime jej nádherné 100. narodeniny.

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdieľať na Facebooku