31.05.2020, meniny má
25. februára 2020

Páčili sa vám unikátne historické videá o Seredi? V kine Nova ich uvidíte viac

Páčili sa vám unikátne historické videá o Seredi? V kine Nova ich uvidíte viac
Zdroj: Vrabcová – Petrovič. Sereď:dejiny mesta/kinonova.sered.sk
reklama

Prednedávnom sme vám na našich stránkach priniesli historické videá z výstavby bývalej Niklovej huty, video o umývacej autolinke v Seredi či video z výstavby seredského mosta v roku 1958. Ak vás tieto historické videá zaujali, teraz máte možnosť vidieť ich ešte viac behom jedného popoludnia.

Historické zábery z filmových týždenníkov

Pred rokom 1990 sa v kinách pred celovečernými filmami premietali spravodajské materiály pod názvom Týždeň vo filme. Boli to desaťminútovky krátkych šotov, ktoré informovali divákov o vnútropolitických, kultúrnych, športových a iných významných udalostiach v Československu a zahraničí.

Občianske združenie VODNÝ HRAD a Dom kultúry – Mestské múzeum v Seredi vás teraz pozývajú na mimoriadne premietanie v kine NOVA s názvom Sereď a Seredčania vo filmovom archíve, ktoré sa uskutoční v sobotu 7. marca 2020 o 14.00 hodine.

Zaujímavé videá z histórie Serede

Na tejto akcii budú premietnuté historické zábery z filmových týždenníkov o Seredi a Seredčanoch z rokov 1947 – 1986. Predstavujú všetky doteraz známe historické zábery z dokumentov uložených vo filmových archívoch v Bratislave a Prahe. Zachytávajú mesto Sereď, priemyselné závody, udalosti a ľudí, ako aj filmové zábery, kde sa Sereď len spomína.

Najstarší šot zachytáva prvý transport Slovákov z Maďarska – z Pitvároša, ktorých privítali na železničnej stanici v Seredi 13. apríla 1947 a na dnešnom Námestí republiky ich oficiálne privítal aj predseda Zboru povereníkov dr. Gustáv Husák. Ďalej uvidíte výrobu šumivého vína francúzskym spôsobom – prírodným kvasením vo fľašiach v Malokarpatských vinárskych závodoch v Seredi či repnú kampaň v seredskom cukrovare v roku 1954 a 1978.

Ďalšie pútavé zábery

Šot z roku 1958 zobrazuje dožívajúci starý most v Seredi a budovanie nového – prvého panelového mosta v Československu. Sereď ako okresné mesto pripomína Okresná družstevná konferencia v roku 1957, šot približujúci vzácne vykopávky zo staršej doby kamennej na Mačianskych vŕškoch či zábery z masového cvičenia armády a dorasteniek na Okresnej spartakiáde v Seredi v roku 1959.

ZDROJ: VRABCOVÁ, E. A R. PETROVIČ. SEREĎ : DEJINY MESTA

Videá z rokov 1960 – 1977 sú venované Niklovej hute v Seredi, pásovú výrobu 30 druhov trvanlivého pečiva v seredskej pečivárni zachytil šot z roku 1966 a nový druh šumivého vína značky Panónia je zachytený v šote z roku 1967.

Ďalej sa dozviete o Rádiotelevíznom krúžku v Seredi známom svojím minitelevízorom (1974) či o výrobe lodí svetových parametrov v nevyhovujúcich podmienkach Novoplastu (1977). Šot z roku 1981 príde divákom možno smutno-vtipný, nakoľko informuje o tom, že vodné dielo Kráľová umožní na Váhu plavbu lodí až do prístavu pri Seredi, kam sa bude dopravovať ruda pre niklovú hutu.

Zistíte tiež, kde kedysi stálo staré kino v Seredi, ako v roku 1954 vinohradníci včasným splnením dodávky hrozna upevňovali mier, z ktorého prístavu sa dovážala ruda pre niklovú hutu, čím nabíjali švédske delá v seredskej Vitane alebo ako falšovali súkromní podnikatelia šumivé víno.

Zdroj: kinonova.sered.sk

Tieto aj mnohé ďalšie historické zábery sú určené nielen pre pamätníkov, ale pre všetkých, ktorých zaujíma história Serede, aj tá nedávna. My veríme, že viacerí z vás si 7. marca nájdu čas a prídu si do kina NOVA vychutnať unikátne videá z filmových archívov.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB podujatie Sereď a Seredčania vo filmovom archíve
Zdieľať na Facebooku