04.05.2024, meniny má
15. decembra 2022

Padla vláda Slovenskej republiky. Za vyslovenie nedôvery hlasovalo 78 poslancov

Padla vláda Slovenskej republiky. Za vyslovenie nedôvery hlasovalo 78 poslancov
Zdroj: FB Eduard Heger - predseda vlády SR/NR SR
reklama

Dnes sa po 11 rokoch hlasovalo o odvolávaní vlády. Hlasovanie sa v priebehu týždňa opakovalo a poslanci dnes opäť zasadli v pléne národnej rady.

Do poslednej chvíle bol osud kabinetu Eduarda Hegera neistý a mnoho naznačovalo tomu, že by hlasovanie mohlo dopadnúť 75:75 hlasov, čo by znamenalo, že vláda by nepadla. Možný bol aj scenár, že rozhodovať bude jediný hlas.

Čo by nastalo po možnom páde vlády?

Názory sa za posledné dni menili každou hodinou. V utorok sa hlasovalo o odvolaní vlády po prvýkrát a operovalo sa s týmito možnými scenármi:

  • Poslanci vláde vyslovia nedôveru: Opozícia má pred hlasovaním spolu s Martinom Borguľom istých 75 hlasov. Potrebuje presvedčiť ešte aspoň jedného poslanca, aby sa jej podarilo zosadiť Hegerovu vládu. Dôležité teda bude, ako zahlasujú Čepček a Vorobelová.

Ak by bolo hlasovanie o vyslovení nedôvery úspešné, moc sa presúva do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej, pretože hlava štátu vymenúva a odvoláva premiéra aj členov vlády. Tá bude mať viacero možností.

reklama
  • Parlament podrží vládu Eduarda Hegera: Premiér Eduard Heger a jeho vláda však môže vyslovenie nedôvery aj ustáť. Aj v tomto prípade sú najdôležitejší nezaradení Čepček a Vorobelová. Ak obaja podržia koalíciu a zahlasujú proti, hlasovanie by skončilo 75:75 a návrh by o jeden hlas neprešiel.

Poslanci môžu súčasný kabinet zachrániť aj iným spôsobom. Buď sa hlasovania nezúčastnia, alebo budú hlasovať inak ako „za“.

  • Hlasovanie o osude kabinetu sa posunie: Takzvaná občiansko-demokratická platforma hnutia OĽaNO na čele s ministrom životného prostredia Jánom Budajom v piatok vyzvala na to, aby sa hlasovanie preložilo na januárovú schôdzu. Za tento návrh sa postavil aj Juraj Šeliga a Jana Žitňanská zo strany Za ľudí a nezaradení Martin Klus a Ján Mičovský.

Odloženie hlasovania o návrhu by si však museli poslanci odhlasovať. Potrebovali by na to rovnako nadpolovičnú väčšinu hlasov, a teda podporu aspoň časti opozície. Šeliga však včera skonštatoval, že termín hlasovania o osude kabinetu sa zrejme posúvať nebude.

Verdikt je však už jasný, vláda padla

Poslanci v Národnej rade SR vyslovili nedôveru vláde Eduarda Hegera. Za vyslovenie nedôvery bolo 78 poslancov. Boris Kollár a Eduard Heger pôjdu za prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Odvolávanie Eduarda Hegera a jeho kabinetu iniciovali strany Sloboda a solidarita a Hlas-SD.

Samotná mimoriadna schôdza sa už od svojho začiatku niesla v emotívnom duchu. Úvodnú rozpravu vo štvrtok odštartoval Richard Sulík, po ňom vystúpil Eduard Heger a následne aj šéf parlamentu Boris Kollár.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je podľa predsedu parlamentu a šéfa hnutia Sme rodina Borisa Kollára stranou farizejov a osvedčených rozbíjačov vlád. SaS vláde vyčíta, že sa pri hlasovaní opiera o hlasy fašistov, no sama robí to isté.

 „Tu a teraz potrebujete ich hlasy a opierate sa o ne práve vy, páni poslanci a pani poslankyne strany SaS, počítate s každým jedným hlasom ĽSNS a Republiky. Richard Sulík, pozri sa do zrkadla a uvidíš tam seba, ako chodíš utajene a konšpiračne rokovať s Kotlebom do Maďarska,“ uviedol Boris Kollár.

Zdroje: aktuality.sk, refresher.sk, startitup.sk
Zdieľať na Facebooku