26.04.2024, meniny má
8. februára 2021

ROZHOVOR: Nechýba mu odvaha a cit pre zvieratá. Miroslav Hajdú objavil vďaka psom čaro Serede

ROZHOVOR: Nechýba mu odvaha a cit pre zvieratá. Miroslav Hajdú objavil vďaka psom čaro Serede
Zdroj: Miroslav Hajdú
reklama

Pes je nielen najlepší priateľ človeka, ale aj skvelý kolega. Svoje o tom vie aj Miroslav Hajdú, človek s veľkým srdcom pre týchto štvornohých miláčikov.

Pochádza z východného Slovenska, konkrétne z baníckeho mesta Rožňava. Okrem iného sa venuje fotografovaniu a videoprodukcii. Pôsobil ako policajt, spolupracuje s horskou záchrannou službou a venuje sa služobnej kynológii. A práve fotenie a kynológia priviedli Miroslava do Serede.

Na svojich sociálnych sieťach Miroslav zdieľa množstvo zaujímavých fotografií zo sveta kynológie, ale aj vlastne nafotené fotografie nielen zo Serede, kde sú na výcvik psov výborné podmienky. Prečítajte si rozhovor s týmto zaujímavým človekom.

Zdroj: Miroslav Hajdú

reklama

V rozhovore sa dozviete:

  • Ako dlho sa Miroslav venuje výcviku psov?
  • Odkedy spolupracuje s horskou službou?
  • Čo zaujímavé ho postretlo počas jeho práce?
  • Aké rasy sú vhodné na výcvik policajného psa?
  • Ako sa cvičí  policajný pes?
  • Čo odporúča záujemcom o prácu so psíkmi?

Venujete sa výcviku psov? Profesionálne alebo iba ako hobby vo svojom voľnom čase?

Áno, výcviku psov sa venujem už dlhší čas. So psami som vyrastal odmalička a neskôr sa kynológia stala náplňou mojej práce, pričom som pôsobil ako psovod pri polícii. Som priaznivec oboch typov kynológie, služobnej aj športovej. Na jednej strane rozdielne, na druhej strane tak blízke, no v jednom sú rovnaké.

Ich spoločným menovateľom je spolupráca medzi psovodom a psom. Naďalej sa venujem predovšetkým služobnej kynológii, ale ťahá ma to aj k záchranárčine.

Všimli sme si množstvo fotiek zo záchranných akcií. Ako vyzerá vaša spolupráca s horskou záchrannou službou?

K záchranárom som sa dostal úplne náhodou ešte v čase, keď som pôsobil ako policajt. V rámci voľného času som natáčal video na Majstrovstvách Slovenska v služobnej kynológii. Tam som sa zoznámil s garantom kynológie HZS Zdenom Fedorom, ktorý ma pozval na ich školenie na Popradské pleso, kde vzniklo aj moje prvé video zo záchranárskeho prostredia a nielen to. Na tom školení bol aj Miroslav Scherhaufer ako inštruktor na vyhľadávanie mŕtvolných pachov.

A tak začala moja spolupráca s HZS a aj moje fotenia v Seredi.

Zdroj: Miroslav Hajdú

 

Zdroj: Miroslav Hajdú

Zdroj: Miroslav Hajdú

Kto alebo čo vás priviedlo do Serede?

Keďže aj Miro Scherhaufer sa profesionálne venuje kynológii a výcviku psov (K9 Kiwi Slovakia), zvykneme v Seredi trénovať a zároveň aj fotografovať.  Miro vraví, že som stal už ich dvorný fotograf.

Sereď z toho dôvodu, že Miro pochádza priamo zo Serede a má tu k dispozícii výborné podmienky na výcvik psov a trénovanie jednotlivých častí služobnej či  športovej kynológie. Výcviku sa ďalej venujeme aj v Rožňave, aj na západnom Slovensku v okrese Malacky.

Ste členom občianskeho združenia K9 Kiwi Slovakia? Čím sa vlastne toto občianske združenie zaoberá?

Členom OZ K9 Kiwi Slovakia zatiaľ nie som. Primárny predmet činnosti občianskeho združenia K9 Kiwi Slovakia je profesionálny výcvik psov a príprava ako pre ozbrojené zložky, tak aj pre súkromné využitie na ochranu rodiny, majetku a osôb. Miro ako dlhoročný kynológ a zároveň inštruktor služobnej kynológie a jediný certifikovaný figurant na Slovensku na používanie „ringo obleku“ (celotelový ochranný oblek, ktorý sa využíva pri obranných prácach v služobnej kynológii) sa venuje predovšetkým nácviku obranných prác.

Jeho priateľka Janka je tiež inštruktorka služobnej kynológie pri polícii. Určite odporúčam všetkým záujemcom o služobnú aj športovú kynológiu. Sú veľmi kreatívni a vždy vymýšľajú niečo nové. Rutina pri výcviku je nežiaduca. V tomto klube sa s ňou nestretnete.

Zdroj: Miroslav Hajdú

Zdroj: Miroslav Hajdú

 

Ako sa cvičí policajný pes na jednotlivé situácie? Máte svojho obľúbeného psíka na výcvik?

Tu je dôležité si definovať, o aký typ policajného psa by malo ísť a na základe toho sa prispôsobuje celý výcvik. Policajná kynológia má dve základné delenia podľa typu využitia služobných psov. Prvým typom policajnej kynológie je klasická kynológia. Klasická policajná kynológia spočíva vo všestrannej využiteľnosti psa od stopy cez poslušnosť až po obranné práce, ako napr. zadržanie páchateľa či vyhľadanie páchateľa v objekte.

Výcvik psa „klasikára“ pozostáva z výcviku stopy, poslušnosti a obrany. Pri výcviku tohto typu psa sú dôležité viaceré faktory, ako napr. ochota pracovať so psovodom, výrazný aport (koristnícky pud za loptou), vyrovnaná sangvinická až mierne sangvinicko-cholerická povaha, pes by mal byť socializovaný, nesmie sa báť vojsť do akejkoľvek miestnosti, na akýkoľvek povrch a v neposlednom rade sa nesmie báť streľby. Mal by mať určitú dávku zdravej riadenej agresie, ktorá zastraší páchateľov.

Druhým typom policajnej kynológie je špecializovaná kynológia. Tento typ kynológie sa zameriava na vyhľadávanie rôznych pachových vzoriek, ako napr. drogy, zbrane, výbušniny, mŕtvolné pachy, akceleranty horenia a pod. Pri výcviku psa „špeciálkara“ je dôležité predovšetkým to, aby mal pes výrazný aport (blázon do loptičiek), aby mal ochotu pracovať so psovodom a aby vošiel do akejkoľvek miestnosti a na akýkoľvek povrch. Pri tomto type policajného psa sa uprednostňujú predovšetkým vyrovnané psy so sangvinickou až sangvinicko-flegmatickou povahou.

Mám viacero psíkov. Dvoch nemeckých ovčiakov a jednu borderku. Borderka sa volá Mia a nemeckí ovčiaci sa volajú Ursus a druhý je Endy Ratsok, no voláme ho jednoducho Endy. Endyho pripravujeme do chovu a čakajú ho všestranné skúšky z výkonu (stopa, poslušnosť, obrana).

Nie každý pes má vlohy stať sa policajným alebo záchranárskym psom. Aké rasy sa pri výbere preferujú a prečo? Aké vlastnosti sa vyžadujú od takéhoto psa?

V súčasnosti sa v policajnej kynológii využívajú plemená ako nemecký, belgický ovčiak, doberman, rottweiler a stavač. Najväčšie zastúpenie z vymenovaných plemien má nemecký ovčiak, nakoľko policajný zbor má vlastné stredisko chovu policajných psov plemena nemecký ovčiak.

Zdroj: Miroslav Hajdú

 

Venujete sa policajnej kynológii, vedeli by ste popísať, ako sa so psíkom pracuje už od šteniatka?

Práca so šteniatkom začína od prvého dňa u nových majiteľov. Od začiatku je dôležité dbať na to, aby sme psíkovi určili denný režim (čas venčenia, kŕmenia, oddychu, spania) a presné hranice, čo môže a čo nie. Zľahčuje to život a komunikáciu aj medzi psovodom a psom. Taktiež je dôležité psíka socializovať s ostatnými psami, ľuďmi a dopravou.

Socializácia je kľúčová z toho dôvodu, aby sa psík v budúcnosti ničoho nebál. Neskôr, cca v 4 mesiacoch veku psíka ja osobne odporúčam kontaktovať odborníka, ktorý pomôže s výcvikom. Je síce pravda, že dnešná doba internetu a veľkého množstva informácií na každom kroku dávajú pocit majiteľom, že na internete predsa nájdu návod aj na ich chlpáča. Avšak každý psík je iná osobnosť a z toho dôvodu neexistuje jeden univerzálny návod, ktorý by platil na každého psíka, preto je dôležitý individuálny prístup.

Máte nejaký zaujímavý moment z výcviku alebo záchrannej akcie?

Tých momentov by bolo viac. Väčšinou sa viažu k záchranárčine, čo je paradox, pretože s ňou mám najmenej skúseností. Začal by som asi tým, že na dnešnú dobu, ktorá je charakteristická tým, že sa ľudia nezmyselne naháňajú za peniazmi a inými povrchnými hodnotami, ľudia z Horskej záchrannej služby si zachovali tie skutočné hodnoty. Svoju prácu nevykonávajú z donútenia, ale robia ju zo svojho presvedčenia a celým svojím srdcom, najlepšie ako vedia. Toto platí aj pre ich štvornohých parťákov.

Doslova vám dajú aj to posledné. Doteraz mávam zimomriavky vždy, keď vidím, ako sa dávajú do podvesov pod vrtuľník aj so psami, pričom tie zvieratá idú bez jediného zaváhania. Dôvera medzi psovodom a psom je v tomto prípade na tej najvyššej možnej úrovni. Veria jeden druhému. Svedkom tejto skvelej spolupráce boli aj medzinárodní rozhodcovia zo Slovinska a Maďarska, ktorí prišli hodnotiť šesť psov a ich psovodov HZS na dvojdňový MRT test v ruinách (MRT – mission readiness test).

Test sa konal na dvoch miestach – v Spišskej Novej Vsi a v Košiciach. Mal som možnosť dokumentovať celý priebeh a vidieť aj reakcie rozhodcov. Tí boli veľmi milo prekvapení z výkonov našich horských záchranárov. Dokonca mám záber, ako maďarský rozhodca pri skúške psa Bonyho a jeho psovoda Zdena Fedora (garant služobnej kynológie HZS) pri jeho práci ukazoval ruku svojmu kolegovi zo Slovinska, že má až zimomriavky. Celá táto skúška bola pre mňa veľmi silným zážitkom. Vidieť pracovať v plnom nasadení dvojice (pes a psovod) s úspešným koncom a statusom „pripravený na misiu“ pre šiestich psov a ich psovodov (psy: Bony, Bojan, Hecor, Ajax, Zero, Hero).

Na sociálnych sieťach sme si všimli, že tiež radi fotíte.

Foteniu sa venujem približne dva roky a dúfam, že ešte dlho fotiť budem, lebo momentálna situácia je dosť obmedzujúca aj v našej oblasti.

Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí chcú robiť to, čo vy? Ako sa dá začať? Aké sú prvé kroky?

Pokiaľ ide o psovodinu, odporúčam v prvom rade zaobstarať si psíka. Pri výbere plemena sa určite poradiť s niekým skúsenejším a na začiatok by bolo vhodné navštevovať kvalitné cvičisko pre psy, prípadne vyhľadať skúseného výcvikára, ktorý má v danej oblasti skúsenosti. Obe zo spomenutých možností urýchlia pochopenie problematiky rozmýšľania psa, čo je jedna z kľúčových vecí pri jeho výcviku. Ďalej oboznámia nováčika s metodologickými postupmi pri výcviku a systémom odmeňovania.

Dôležité je, ako asi pri všetkom, nasledovať svoje sny, robiť veci pravidelne a byť vytrvalý a som si istý, že výsledky nenechajú na seba dlho čakať.

 

 

Zdroj: Miroslav Hajdú

Zdroj: Miroslav Hajdú

Zdroj: Miroslav Hajdú

 

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Miroslav Hajdú
Zdieľať na Facebooku