19.04.2024, meniny má
1. augusta 2020

Schladiť sa môžete aj v jaskyni. Vybrali sme pre vás 9 jaskýň, za ktorými nemusíte cestovať priďaleko

Schladiť sa môžete aj v jaskyni. Vybrali sme pre vás 9 jaskýň, za ktorými nemusíte cestovať priďaleko
Zdroj: mapio.net/milujemcestovanie.sk/turisticky.sk
reklama

Ak ste sa rozhodli toto leto dovolenkovať na Slovensku a organizovať výlety po rôznych zákutiach, rozhodli sme sa vám pomôcť s výberom zaujímavých miest, ktoré by ste mali určite navštíviť. V minulosti sme si pre vás pripravili zoznam rozhľadní v okolí Serede, pozreli sme sa tiež na neďaleké vodopády a dnes sme si pre vás pripravili nový tip na výlet – jaskyne. Máte ich už prebádané?

Jaskyne sú nevšedným prírodným fenoménom, ktorý svojimi pozoruhodnosťami oslovuje širokú verejnosť i odborníkov rôzneho zamerania. V porovnaní s inými prírodnými javmi sa vyznačujú mnohými svojráznymi až unikátnymi črtami, ktoré zvýrazňujú tajuplnosť podzemia.

Návšteva jaskýň na Slovensku vám môže priniesť zaujímavý pohľad na rôznorodé prírodné útvary, podzemné siene, kaňony či jazerá. Známe sú tiež rôzne archeologické nálezy či výskyt vzácnych druhov živočíchov. To všetko vám ponúkajú aj jaskyne, ktoré nájdete v našom zozname. Všetky sa nachádzajú do 95 km od Serede.

Svoradova jaskyňa (Nitra, 37,3 km)

Na západnom svahu vrchu Zobor, v nadmorskej výške 355 m n. m., sa nachádza malá, verejnosti voľne prístupná jaskyňa pomenovaná podľa známeho zoborského pustovníka sv. Svorada, ktorý ju podľa tradície obýval niekedy začiatkom 11. storočia. Je dlhá 30 m, priechody medzi jej jednotlivými časťami sú však veľmi úzke, a tak sa v praxi vchádza len do  vstupnej siene. V tejto sieni sa nachádza kríž so svätým obrázkom. Spred jaskyne sa otvára pekný, no obmedzený výhľad. Ide o nenáročnú, približne 400 m dlhú prechádzku, ktorú zvládnu všetky vekové kategórie.

reklama

ZDROJ: SLOVENSKYCESTOVATEL.SK

Jaskyňa Driny (Smolenice, 41,5 km)

Jaskyňa Driny je jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku a predstavuje jednu z najvyhľadávanejších turistických atrakcií pohoria Malé Karpaty. Pre jaskyňu sú typické sintrové záclony so zúbkovitým lemovaním. Ďalej sú zastúpené sintrové jazierka, vodopády a náteky, pagodovité stalagmity, rozličné formy stalaktitov a poletujúce netopiere. Nachádza sa v lesoch neďaleko Smoleníc a je prístupná po turistickom chodníku z obce či z neďalekého parkoviska pri rekreačnom stredisku Jahodník.

ZDROJ: MILUJEMCESTOVANIE.SK

Jaskyňa Čertova pec (Radošina, 43,1 km)

Čertova pec je 27 m dlhá, obojstranne priechodná jaskyňa v pohorí Považský Inovec. Jej tajomné priestory obývané pred desiatkami tisícov rokov neandertálcami predstavujú najstaršie doložené jaskynné sídlo na celom Slovensku. Jaskyňa je celoročne voľne prístupná verejnosti. Dostať sa k nej možno z obce Radošina. Motorizovaní návštevníci môžu zaparkovať pred neďalekým motorestom na ceste z Radošiny do Piešťan.

ZDROJ: SLOVENSKYCESTOVATEL.SK

Jaskyňa Veľká pec (Prašník, 49,9 km)

Jaskyňa Veľká pec leží pod vrcholom rovnomenného malokarpatského kopca vypínajúceho sa nad obcou Prašník. Geograficky patrí do tzv. Dobrovodského krasu. Jaskyňa predstavuje významné archeologické a paleontologické nálezisko. Našli sa v nej pozostatky ľudského osídlenia z doby kamennej, a tiež kosti mamuta a ďalších živočíchov. Jaskyňa je dlhá asi 15 m a nie je v nej nijaká zaujímavejšia krasová výzdoba. Pred jej vstupným otvorom sa nachádza informačná tabuľa, ktorá návštevníkovi stručne predstaví túto prírodnú pamiatku a zoznámi ho s podmienkami jej využívania. K Jaskyni Veľká pec sa možno dostať po neznačených lesných chodníkoch z obce Prašník.

ZDROJ: MAPIO.NET

Veľká a Malá dolnosokolská jaskyňa (Hubina, 51,1 km)

Dvojica tzv. dolnosokolských jaskýň sa ukrýva v lesoch Krahulčích vrchov, v krasovej lokalite Sokolie skaly. Jaskyne vyhlásené i za prírodné pamiatky ležia neďaleko od seba, v nadmorskej výške okolo 480 m n. m. Veľká dolnosokolská jaskyňa je dlhá 15 metrov a predstavuje významné archeologické nálezisko z doby kamennej. Malá dolnosokolská jaskyňa je o 5 metrov kratšia a podobne ako jej susedka je bez krasovej výzdoby. Pred vchodmi do jaskýň sú umiestnené tabule so základnými informáciami o týchto prírodných pamiatkach a o podmienkach ich využívania návštevníkmi. Dolnosokolské jaskyne sa nachádzajú v blízkosti značených turistických chodníkov. Východiskom túr k nim môže byť obec Moravany nad Váhom či obec Hubina.

ZDROJ: WIKIPEDIA.SK

Deravá skala (Plavecký Mikuláš, 54,7 km)

V krásnom prostredí Mokrej doliny neďaleko Plaveckého Mikuláša sa ukrýva voľne prístupná jaskyňa Deravá skala. Táto jaskyňa leží na pravom svahu doliny, má formu mohutného skalného previsu a je dlhá 26 metrov. Kvapľová výzdoba v nej absentuje. Jaskyňa predstavuje významné archeologické nálezisko, v dobe kamennej ju totiž obývali pravekí lovci a zberači, o čom svedčí aj množstvo nálezov. Neďaleko nej je aj jaskyňa Tmavá skala, no tá nie je prístupná verejnosti. Obe jaskyne, podobne ako celá Mokrá dolina, ležia na území prírodnej rezervácie Kršlenica vyznačujúcej sa výskytom vzácnych druhov fauny a flóry, a tiež zaujímavými prírodnými útvarmi.

ZDROJ: TURISTICKY.SK

Opálená skala (Podhradie, 70,2 km)

Nenápadná jaskyňa v Považskom Inovci je dlhá cca 50 m a prudko klesá do hĺbky 13,5 m. Vstup do jaskyne je neďaleko lyžiarskeho vleku, juhozápadne od obce Pohradie a od Topoľčianskeho hradu. Niekoľko metrov za vstupom sú náznaky kvapľovej výzdoby, ktorá je značne poškodená a olámaná. Napriek tomu je obľúbeným domovom 6 druhov netopierov. Podľa povestí bola jaskyňa tajnou spojnicou medzi Topoľčianskym hradom a Tovarníckym kaštieľom.

ZDROJ: MAPY.CZ

Jazvinská jaskyňa (Malá Lehota, 87 km)

Jazvinská jaskyňa zvaná aj Debnárová jaskyňa sa nachádza v Tribečskom pohorí pri osade Debnárov Štál patriacej do obce Malá Lehota. Patrí k najznámejším puklinovo-riečnym jaskyniam v Kostoliansko-lehotskom krase. Vznikla vplyvom vodných činiteľov na puklinách vo vápencoch. Tiahne sa vodorovne vo vápencovom masíve do vzdialenosti 44 m a pokračuje úzkou puklinou. Jej výzdobu tvoria skrasovatené pukliny a sintrová výplň. Pre nepriechodnosť podzemných priestorov a zanesenému dnu splavenými sedimentmi z jej povrchu bola jaskyňa prekopávaná.

ZDROJ: HIKING.SK

Opatovská jaskyňa (Zamarovce, 93,4 km)

Na úpätí svahu pri zrúcanine kláštora na Skalke upúta pozornosť návštevníka veľký otvor v skale predstavujúci vstup do verejnosti voľne prístupnej Opatovskej jaskyne zvanej i Jaskyňa nad cestou. Táto jaskyňa je tvorená dvomi prepojenými chodbami s dĺžkou 38 m a 22 m. Jej celková dĺžka je teda 60 m, vďaka čomu sa radí k väčším spomedzi verejnosti voľne prístupných jaskýň. Čo sa týka krasovej výzdoby, táto v tunajších podzemných priestoroch temer absentuje. Iba tu a tam možno na stenách objaviť nejaký zaujímavejší krasový útvar. Častejšie človek natrafí na jaskynného pavúka či najmä v zimných mesiacoch na netopiera. V zime sa v priestoroch pri vstupnom otvore tvoria typické jaskynné zo zeme rastúce ľadové cencúle.

ZDROJ: KAMNAVYLETY.SK

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: ssj.sk, vypadni.sk, kamnavylet.sk, turistika.cz, tipykamnavylet.cz, regiongron.sk
Zdieľať na Facebooku