08.05.2024, meniny má
22. novembra 2018

Vyskúšajte fantastické vianočné dezerty od známej Tinky Karmažín zo Serede. Určite si ich zamilujete

Vyskúšajte fantastické vianočné dezerty od známej Tinky Karmažín zo Serede. Určite si ich zamilujete
Zdroj: FB Tinkine recepty/Tinka Karmažín
reklama

Seredčanku Tinku Karmažín a jej famózne recepty poznajú už široko-ďaleko. Svojím pestrým varením a zdravým životným štýlom si získala mnoho priaznivcov a na Facebooku má vyše 140 000 fanúšikov. Dokonca sa môže pýšiť aj vlastnými knihami, v ktorých nájdete rodinné recepty na raňajky, desiaty, obedy či večere.

Je známa najmä tým, že si dáva záležať na výbere kvalitných, zdravých a ideálne lokálnych potravín. Varenie a pečenie sú naozaj jej vášňou, a tak je každý recept vyšperkovaný do detailov a napísaný s láskou.

Vidieť ste ju mohli aj na televíznych obrazovkách, napríklad v relácii Tajomstvo mojej kuchyne. Na jej blogu nájdete mnoho rád, ktoré vám poslúžia ako sprievodca vo svete zdravých potravín a výrobcov. V kuchyni sa tak dá zabávať aj zdravo, ale najmä chutne. Pokiaľ sa rozhodnete vyskúšať jej recepty, pripravte sa na neskutočný gurmánsky zážitok a kombináciu chutí, aké ste ešte neochutnali.

Bleskové perníkové muffiny

Vnútri nadýchané, plné chrumkavých orechov a ovocia, zvonku šťavnatý džem a neodolateľná oriešková nátierka. Hrnčekové, z jednej misky budú vám vyskakovať z košíkov, tak krásne narastú. Vychutnajte si ich.

reklama

Množstvo: 9 veľkých muffinov
Príprava: 10 min
Doba pečenia: 13 – 15 min

Ingrediencie:

  • 1 šálka hladká špaldová múka a celozrnná múka (3/4 hrnčeka hladká múka, zvyšok celozrnná)
  • 1/2 šálky trstinový alebo kokosový cukor
  • 1/2 šálky mlieko 3,5  %
  • 1/3 šálky olivový alebo kokosový olej
  • 1/3 šálky brusnicový džem alebo iný džem s kúskami ovocia
  • 1 ks vajce
  • 2 PL raw kakao
  • 1 hrsť mandle alebo iné orechy
  • 1 hrsť sušené jablká alebo iné sušené ovocie
  • 1 ČL perníkové korenie
  • 1 ČL bezfosfátový prášok do pečiva vínny kameň
  • na špičku lyžičky sóda bikarbóna
  • na dokončenie: brusnicový džem, oriešková nátierka Slowtella, mandle

Postup prípravy:

Šálka má objem 300 ml. Rúru si rozohrejeme na 180 stupňov horný a dolný ohrev. Orechy a jabĺčka nasekáme nožom na menšie kúsky.

Do misky si postupne dáme všetky suroviny na cesto: múky, cukor, mlieko, olej, džem, vajíčko, kakao, orechy, jabĺčka, perníkové korenie, prášok do pečiva a sódu. Všetko poriadne ručne zamiešame metličkou a vznikne nám vláčne cesto. Ak je príliš hutné, pomaly prilejeme ešte trochu mlieka. Konzistencia by mala byť akurát, ani hustá, ani riedka.

Do muffinovej formy dáme papierové košíčky a do každého nalejeme cesto kúsok pod okraj. Muffiny dáme piecť do rúry na cca 13 – 15 minút.

Vychladnuté muffiny navrchu potrieme trochou džemu a pofŕkame orieškovou nátierkou Slowtellou alebo mandľovým maslom/krémom a posypeme posekanými mandľami.

TIP: Ak nemáte orieškovú nátierku alebo mandľový krém, dajte do hrnčeka trochu šľahačkovej smotany a ohrejte ju na bod varu. Nalámte do nej čokoládu a miešajte, pokým sa úplne rozpustí a zostane z nej čokoládová nátierka.

Zdroj: Tinka Karmažín

Perníkové medovníčky  

Recept na medovníčky som skúšala viackrát. Chcela som, aby boli zdravé, ihneď mäkké, dlho chutné a zároveň krásne. Také tie pravé vianočné. Poskúšala som veľa kombinácií od špaldových, cez čisto medové, až po mandľové, no na moje počudovanie som zakotvila u ražných s ovsenými vločkami. Ražná múka je pre mňa jednou z najzdravších.

Chuť je naozaj úúúžasná, sú ihneď mäkké ako obláčik, krásne sa nadvihnú a najväčším benefitom je, že sa s cestom neskutočne dobre pracuje (žiadne zalepené ruky a predvianočné hromženie). Všetko okrem múk a ovsených vločiek spolu zmiešate v jednej nádobe, prelejete do tej druhej a krásne spojíte vareškou. Som z nich nadšená a podľa úspešnosti receptu na mojom webe aj vy. 

Množstvo: 30 – 40 medovníčkov, závisí od veľkosti
Príprava: 15 min
Doba pečenia: 6 – 8 min
Vhodné od: 1,5 roka

Ingrediencie:

  • 50 g maslo
  • 80 g med
  • 50 g pomletý trstinový cukor
  • 1 ČL zarovnaná sóda bikarbóna
  • 1 ČL kopcovitá perníkové korenie
  • 1/2 ČL škorica
  • 1 ks vajce
  • 100 g hladká ražná múka (ak nemáte ražnú, použite špaldovú)
  • 50 g hladká ražná celozrnná múka (ak nemáte ražnú, použite špaldovú)
  • 50 g pomleté ovsené vločky
  • na potieranie: 1 ks vajce
  • na ozdobenie: orechy, mandle, sušené ovocie

Postup prípravy

Cesto je hotové expresne rýchlo, ale musí odstáť v chladničke. Minimálne cez noc, ideálne 12 hodín. Všetky ingrediencie okrem múk a ovsených vločiek si dáme do nádoby nad paru. Ja používam úzky vyšší hrniec a naň si dám hlinenú alebo sklenenú misku. Dobre drží teplo, z vajec sa nespraví praženica. Zvýšime plyn na maximum a počkáme, kým voda zovrie a začne sa uvoľňovať para.

Medzitým si do druhej misky navážime múky, pomelieme ovsené vločky a zamiešame.

Keď nám voda zovrela, začneme lyžicou zmes miešať, aby sa nám postupne rozpustili maslo aj med. Trvá to cca 5 minút, pokým sa rozpustia a zmes sa pekne spojí. Teraz už ručnou metličkou zmes sem-tam premiešame, aby sa všetko pekne prepojilo a zmes začala vytvárať penu. Trvá to približne ďalších 5 minút. Vypneme a necháme minútu postáť.

Zmes musí byť ako kapučíno. Krásne krémová, voňavá, nadýchaná a napenená. Ešte horúcu ju po minúte vlejeme do múky a miešame vareškou. Ingrediencie sa hneď krásne spoja, netrvá to dlhšie ako dve minútky. Následne cesto odložíme do chladničky odstáť, minimálne od večera do rána, ideálne 12 hodín.

Odležané cesto vyberieme z chladu a necháme pri izbovej teplote ohriať cca 30 minút, aby sa nám s ním dobre pracovalo. Zapneme si rúru na 170 – 180 stupňov horný a dolný ohrev (podľa toho, ako pečie).

Cesto preložíme na silikónovú dosku, prikryjeme potravinovou fóliou a rozvaľkáme na hrúbku cca 3 – 4 mm. Odstránime fóliu a vykrajujeme. Vždy vykrajujeme veľkostne približne rovnaké tvary, aby sa medovníčky upiekli rovnomerne. Medovníky ukladáme na plech s papierom na pečenie. Druhé vajíčko si trochu rozšľaháme vidličkou a potrieme ním medovníčky.

Ozdobíme ich orechom, mandľou, makom alebo tým, čo máme radi, a dáme piecť do rúry na 6 – 8 minút (opäť závisí od toho, ako rúra pečie). V polovici pečenia plech otočíme, aby sa upiekli rovnomerne. Necháme ich vychladnúť. Mäkké sú hneď, no najlepšie sú na druhý deň.

TIP: Na porovnanie si môžete vyskúšať spraviť aj špaldové medovníčky. Ražnú múku stačí nahradiť špaldovou. Všetky suché jemné ingrediencie, ako sú cukor či ovsené vločky, meliem na mlynčeku na kávu. Medovníčky môžete ozdobiť rôznymi druhmi orechov alebo bielkovou cukrovou penou.

Zdroj: Tinka Karmažín

Úžasné domáce malinové grilážky

Na chuť domácej grilážky z doma urobeného karamelu sa nechytá žiadna grilážka z kupovaného kondenzovaného mlieka. Vôňa a poctivá chuť tradičného karamelu si vás získajú od prvého nádychu a prvého ochutnania. Grilážky vôbec nie sú presladené. Sú príjemne sladké, so štedrou nádielkou chrumkavých orechov a kyslastým podtónom malín. Dokonale vyvážená chuť. Milujem, keď môžem pečenie ozdraviť, pripraviť ho zas o kúsok inak a výživnejšie. Mlsať sa dá aj zdravo a bez výčitiek.

Množstvo: 1 plát grilážiek
Príprava: 30 minút

Ingrediencie

  • 250 g trstinový cukor
  • 210 ml šľahačková smotana
  • 20 g maslo
  • 100 g pomleté aj posekané orechy
  • 3 ks tortové oblátky
  • 150 g čerstvé alebo lyofilizované maliny

Postup prípravy

Na panvici s hrubším dnom si upálime cukor na karamel. Na úplne malom ohni ho upaľujeme aj 10 – 15 minút, pomaly, aby nám neprihorel. Sem tam pomiešame. Medzitým si šľahačkovú smotanu zohrejeme na bod varu.

Keď je už karamel liaty, vhodíme doň maslo a poriadne zamiešame. Smotanu tiež prilejeme do karamelu, dáme na chvíľku dole z ohňa a začneme rýchlo miešať. Zmes veľmi pení, no nebojte sa, ustáli sa to a krásne spojí. Dáme ešte na minútku naspäť na sporák. Zmes vypneme a pridáme pomleté/posekané orechy.

A ideme vrstviť: spodná oblátka, na to mierne vychladnutá grilážová zmes, na to ďalšia oblátka, pritlačíme, opäť vrstva karamelu a maliny. Čerstvé maliny rozrežeme na polovicu. Vrchnú oblátku už len jemne priložíme, nepritláčame príliš, aby sa nám maliny neroztiekli a oblátka nerozmočila. Necháme pol hodinu, no pokojne aj celú noc postáť. Čím dlhšie budú grilážky stáť, tým budú stuhnutejšie.

TIP: Tieto malinové grilážky sú vhodné na rýchly konzum, vydržia vám v chladničke dva-tri dni. Tie bez malín aj celé sviatky, teda pokým ich nezjete. Množstvo orechov pridajte podľa svojej chuti, my máme radi takto viac a nahusto.

Zdroj: Tinka Karmažín

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Tinka Karmažín
Zdieľať na Facebooku