03.05.2024, meniny má
3. apríla 2024

Zabijak včiel ohrozuje Európu. Rozšíri sa sršeň ázijský aj k nám?

Zabijak včiel ohrozuje Európu. Rozšíri sa sršeň ázijský aj k nám?
Zdroje: invazivnedruhy.sopsr.sk/vcelari.sk
reklama

V piatok 23. februára 2024 sa v kultúrnom dome „U  Palušáka“ v Pate konala výročná členská schôdza Základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov Sereď, združujúcej chovateľov včiel zo Serede a blízkeho okolia.

Organizácia má v súčasnosti 35 členov, ktorí sa starajú o viac ako 600 včelstiev. Účastníci rokovania riešili na svojom zasadnutí viacero finančných a organizačných otázok, no najhlavnejším bodom  rokovania bola otázka výskytu zabijaka včiel a nepriateľa ovocinárov v posledných rokoch, sršňa ázijského. Na túto tému mal prednášku predseda organizácie Štefan Polaček, ktorý okrem iného povedal:

„Predmetný druh bol prvý raz zaznamenaný v Európe v roku 2004 v juhozápadnom Francúzsku, kde sa pravdepodobne dostal prostredníctvom lodnej dopravy. V roku 2021 bolo jeho rozšírenie v Európe zaznamenané z Francúzska, Španielska, Portugalska, krajín Beneluxu, Švajčiarska, Nemecka, Dánska a Veľkej Británie. V roku 2023 bol koncom augusta oficiálne nahlásený výskyt tohto druhu v Maďarsku iba 6 km od hranice so Slovenskom a v septembri 2023 aj v Českej republike v okolí Plzne. Sršeň ázijský prudko zvyšuje svoju populáciu a v najbližších rokoch je vysoká pravdepodobnosť, že bude rozšírený aj na území Slovenska.

Sršne ázijské predstavujú vysokú hrozbu pre včelárov, nakoľko až 80 % ich potravy tvoria včely, ale aj iné druhy hmyzu, ktoré predstavujú vysoký podiel opeľovačov. Zároveň predstavujú hrozbu aj pre zdravie (najmä pre ľudí, ktorí sú alergickí na bodavý hmyz), ale aj pre ovocinárov, nakoľko spôsobujú škody aj na úrode ovocných drevín a vo viniciach.“

reklama

Sršeň ázijský je svojou veľkosťou o niečo menší než ten európsky

Z dôvodu prevencie je nevyhnutné, aby bol výskyt predmetného druhu zaznamenaný čo najskôr ako sa objaví na území Slovenska. “Z daného dôvodu chceme dať do pozornosti systém rýchleho varovania, cez ktorý je možné nahlasovať potenciálne výskyty predmetného druhu. Všetky nahlasované výskyty budú preverené zo strany Štátnej ochrany prírody SR, aby sme vedeli podchytiť inváziu sršňa na začiatku, lokalizovali hniezda tohto druhu a zabezpečili následné odstránenie hniezd a jedincov sršňa.“

Jedno z prvých opatrení, ktoré miestna organizácia urobila, bolo nakúpenie pascí na sršňa ázijského, ktoré boli rozdané včelárom, zúčastneným na schôdzi.

Na fotografii nižšie vidieť jednotlivé rozdiely medzi týmito sršňami. Sršeň ázijský (Vespa velutina) je o niečo menší, než jeho európsky príbuzný sršeň. Kráľovné dosahujú dĺžku 30 mm, samce sú o niečo menšie 24 mm a ostatné jedince merajú okolo 20 mm. Tento druh má oproti nášmu druhu sršňa sfarbenie na hlave a hrudi prevažne čierne so širokým oranžovým pásom na brušku a jeho typickým znakom sú  žlté konce, inak čiernych nôh.

sršeň

Zdroje: Štefan Hubinák
Zdieľať na Facebooku