September nie je len začiatkom jesene, ale už tradične sa v tomto mesiaci konajú aj Dni európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré budú prebiehať po celý mesiac. Podujatie od roku 1993 zvyšuje na Slovensku povedomie o bohatstve a kultúrnej rozmanitosti Európy. Iniciatívy sa chopilo aj Mestské múzeum v Seredi – Fándlyho fara, ktoré si pre vás spolu s OZ Vodný hrad pripravilo zaujímavý program.
Tešiť sa môžete na koncert starej historickej hudby v krásnych priestoroch Bastiónu Seredského kaštieľa už 18. septembra 2021 o 16.00 hod. Pokiaľ sa chcete dozvedieť niečo z dejín mesta, nenechajte si ujsť prednášku s názvom Spolky v Seredi, ktorá bude nasledovať o 17.00 hod.
Koncert Villanelle di Luca Marenzio – koncert historickej hudby súboru Ensemble Thesaurus Musicum oživuje dielo talianskeho renesančného velikána európskeho rozmeru, ktorého hudba sa nachádza v slovenských, ako aj zahraničných hudobných zbierkových fondoch.
Na Slovensku tieto skladby nachádzame ako súčasť Bardejovskej a Levočskej zbierky hudobnín zo 16. – 17. storočia. Ide o unikátny projekt, nakoľko Marenziove villanely z Levočskej zbierky hudobnín ešte neboli interpretované v podobe, v akej sa zachovali v Levoči.
Okrem Marenziových skladieb zaznejú aj diela jeho súčasníkov ako Girolamo Frescobaldi či Claudio Monteverdi a ďalších. Ensemble Thesaurus Musicum interpretuje túto unikátnu dobovú hudbu na kópiách historických nástrojov a uvádza svetovú premiéru celého diela.
Vstup na jedinečný koncert je 4 eurá pre dospelých, zatiaľ čo deti a študenti majú vstup zdarma.
Na prednáške s názvom Spolky v Seredi sa dozviete zaujímavé poznatky o vzniku spolkov, spolkovej aktivite mužov a žien, o dobrovoľnosti a demokracii v spolkoch a o ich rozvoji v meste Sereď priamo od archivárky PhDr. Evy Vrabcovej. Vstup je pre návštevníkov voľný.
Dni európskeho kultúrneho dedičstva sú významným celoeurópskym podujatím organizovaným Radou Európy a Európskou komisiou. Upriamuje pozornosť najširšej verejnosti na mimoriadne hodnoty rozmanitého kultúrneho dedičstva v päťdesiatich účastníckych štátoch. Slovenská republika sa pripojila k organizátorom DEKD v roku 1993. Odvtedy sa každoročne konajú DEKD v priebehu mesiaca september po celom Slovensku.
„Základným cieľom tohto celoeurópskeho podujatia je zvýšiť povedomie obyvateľov o kultúrnom dedičstve, prehĺbiť záujem o jeho ochranu, ale aj rozvinúť pocit spolupatričnosti s európskym kultúrnym dedičstvom. Cieľom DEKD je zvyšovanie povedomia európskych občanov o bohatstve a kultúrnej rozmanitosti Európy.
Rovnako vytváranie prostredia, v ktorom sa stimuluje ocenenie bohatej mozaiky európskych kultúr, ale aj boj proti rasizmu a xenofóbii a podpora väčšej tolerancie v Európe i mimo nej,“ ozrejmilo Mestské múzeum v Seredi.
Ďalej aj informovanie verejnosti a politických orgánov o potrebe ochrany kultúrneho dedičstva pred novými hrozbami. V neposlednom rade vyzvanie Európy, aby reagovala na sociálne, politické a hospodárske výzvy, ktorým čelí.