02.05.2024, meniny má
11. februára 2022

Koľko si Slováci požičali na bývanie? Banky zverejnili toto obrovské číslo

Koľko si Slováci požičali na bývanie? Banky zverejnili toto obrovské číslo
Zdroj: pixabay.com
reklama

Lacné hypotéky sú dôvodom, prečo Slováci kupujú nehnuteľnosti, ktorých kúpna cena ešte stále rastie. Za nízke úrokové sadzby môžeme byť vďační. Napríklad v susednej Českej republike sa šplhajú až k piatim percentám a sú najvyššie v celej Európskej únii.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska bol nárast oproti minulému roku o 11,7 percent. Ku koncu roka 2021 to bolo teda až neuveriteľných 36,969 miliárd eur. Keď si to porovnáme napríklad s rokom 2019, vtedy objem hypoték neprekročil ani 10 miliárd eur.

Zdroj: pixabay.com

Najsilnejšie banky

Najvyššie podiely v rámci úverov majú banky Slovenská sporiteľna, VÚB banka, Tatra banka, ČSOB a Prima banka. Pohybujú sa podielovo v dvojciferných číslach, zatiaľ co ostatné banky spadajú pod 10 percent.

reklama

Predpoklady sú také, že záujem o hypotéky neutíchne, keďže úrokové sadzby sa zatiaľ nemenia. Slováci si vo veľkej miere uvedomujú, že ak majú záujem investovať do nehnuteľnosti, stále je na to ešte výhodné obdobie.

Zdroj: pixabay.com

Ako to bude pokračovať?

„Či sa tempo zadlžovania ešte viac zrýchli, bude v mnohom závisieť od zdražovania nehnuteľností,“ tvrdí finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. Podľa neho pokračovanie vysokého tempa zdražovania len zvýšilo mieru zadĺženia a riziko, že časť Slovákov nezvládne splácanie svojich dlhov pri budúcom zvyšovaní úrokov.

Finančný analytik ďalej očakáva to, že Národná banka Slovenska bude musieť zrejme pristúpiť k sprísneniu podmienok úverovania. Predovšetkým kvôli kontrole a regulácii úrovne zadĺženosti obyvateľov, aby nebola vysoká a dlžníci boli schopní splácať svoje záväzky aj v prípade zvýšenia sadzieb v čase.

Vhodným produktom, ktorý stojí za zváženie, je investovanie, kde sa vaše peniaze zhodnocujú a vy si tak viete šetriť na predčasné splácanie hypotéky. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: startitup.sk, nbs.sk, pixabay.com
Zdieľať na Facebooku