V súčasnosti ceny energií rastú závratnou rýchlosťou. Domácnosti, školy, firmy a samosprávy musia kvôli tomu hľadať alternatívne riešenia. Jedným z takýchto úsporných riešení sú napríklad fotovoltaické zdroje.
V Seredi máme fotovoltaické články na budove mestského úradu a na budove mestskej polície. Materská škola na Komenského ulici v Seredi so svojím projektom Slnko svieti pre všetky deti získala na zriadenie fotovoltaiky podporu vo výške 23 208 eur. Informácie uviedli Seredské novinky.
Nadačný fond dm drogerie markt vedený v Nadácii Pontis otvoril tento rok prvý ročník grantového programu Školy na zelenú. Fond poskytne školám príspevok na fotovoltaické panely v sume 90 000 eur s minimálnou výškou podpory na jednu žiadosť 10 000 eur a maximálnou 50 000 eur.
Tento príspevok mohli žiadať materské a základné školy, špeciálne školy, základné umelecké školy, stredné školy či školské zariadenia. Podmienkou pre získanie príspevku bolo okrem iného disponovať zateplenou strechou s plochou aspoň 50 m2 so statickým posudkom.
Súčasťou výzvy bolo zakomponovanie témy obnoviteľných zdrojov energie či šetrenia s nimi do vzdelávacieho procesu. Medzi troma podporenými inštitúciami bola aj Materská škola na Komenského ulici v Seredi so svojím projektom Slnko svieti pre všetky deti.
Projekt za Materskú školu Komenského v Seredi vypracovala zástupkyňa Katarína Jakubcová, vďaka ktorej materská škola získala na zriadenie fotovoltaiky podporu vo výške 23 208 eur.
„Nebude to len zriadenie fotovoltaiky na streche budovy materskej školy a zníženie nákladov na el. energiu, ale aj zaradenie environmentálnej výučby do výchovno-vzdelávacieho procesu v interiéri aj exteriéri a rozvíjanie enviro návykov u detí. Prinášať nové nápady, poznatky a informácie z enviro oblasti chceme aj našim kolegyniam,“ uviedla pre Seredské novinky zástupkyňa Katarína Jakubcová.
„Poskytneme priestor na aktívnu výmenu skúseností medzi pedagógmi, čím otvoríme dvere všetkým priaznivcom enviro výchovy a vzdelávania napríklad formou otvorených hodín, aktualizačného vzdelávania či workshopov v rámci vonkajšej učebne. Kvalitnou výchovou, vzdelávaním a osvetou zvýšime tak environmentálne povedomie u detí aj dospelých a vybudujeme tak základy pre aktívny prístup k životnému prostrediu,“ doplnila.
Fotovoltaické panely by mali inštalovať v termíne do konca septembra 2023. Škola má aktuálne pred sebou vyhlásenie výberového konania na dodávateľa. Následne, po vybudovaní fotovoltaiky chce materská škola prepojiť výučbu z projektu Školský dvor, ktorý učí environmentálne s projektom Slnko svieti pre všetky deti.
„Tie dva projekty spolu úzko súvisia a vhodne sa dopĺňajú. Deti sa naučia, že existujú rôzne obnoviteľné zdroje a obnoviteľná energia, nazývaná aj zelená alebo čistá energia, ktorá pochádza z prírodných zdrojov,“ doplnila K. Jakubcová.