18.10.2021, meniny má
15. septembra 2021

Na novom albume Horkýže Slíže sa podieľali aj nadaní Seredčania. Hudobná produkcia zo Serede patrí k elite na Slovensku i v Česku

Na novom albume Horkýže Slíže sa podieľali aj nadaní Seredčania. Hudobná produkcia zo Serede patrí k elite na Slovensku i v Česku
Zdroj: FB Jimi Cimbala/Miro Čirka/seredsity.sk
reklama

Gitarista Jimi Cimbala je meno, ktoré na súčasnej slovenskej hudobnej scéne rezonuje už dlhšie. Jimi žije aj s rodinou v Seredi. Na pódiu stál s Karlom Gottom či Marikou Gombitovou, dokonca aj so svetoznámou Suzie Quatro. Ak chcete o Jimim vedieť viac, prečítajte si náš rozhovor s ním.

Zoli Tóth je zasa mladý hudobný producent, talentovaný klavirista a session muzikant. Podieľal sa na mnohých slovenských i zahraničných produkciách, medzi ktoré patrí napríklad spolupráca s Máriou Čírovou, Tinou, Ivom Bičom, Robom Šimkom či Zuzanou Smatanovou. Momentálne pôsobí v kapele DESmod. Viac o ňom sa dočítate v tomto našom článku.

No a kapelu Horkýže Slíže pravdepodobne nemusíme predstavovať žiadnemu čitateľovi. A práve na novom albume tejto kapely sa podieľali aj šikovní Seredčania. Okrem vyššie spomenutých dvoch hudobníkov je to napríklad aj Miroslav Čirka, ktorý robil grafiku novému albumu.

Alibaba a 40 krátkych songov 2

Nový album „Slížov“ sa volá Alibaba a 40 krátkych songov 2 a je to voľné pokračovanie rovomenného albumu. Je neštandardný, okrem piesní obsahuje množstvo krátkych fórov či už v hovorenej, alebo naspievanej forme. Počet skladieb je 40 a album bol vydaný v pondelok 14. septembra 2021.

Ako pre naše médium prezradil Miro Čirka, album vyšiel v dvoch edíciách. Štandardná edícia pozostáva z klasického papierového digipacku s CD a vloženým plagátom s posterom a textami pesničiek.

Limitovanú edíciu tvorí čierny box set so zlatou razbou, vo vnútri ktorého je vložená štandardná edícia albumu, USB kľúč Horkýže Slíže s pesničkami a podpiskarta, ktorá je fyzicky podpísaná. Box set je personalizovaný, každý box je unikátne očíslovaný a vychádza v striktne limitovanom počte 150 kusov.

Grafiku robil Miro Čirka

Toto je v poradí tretí album od Horkýže Slíže, pre ktorý robil Seredčan Miro grafiku. Mira Čirku môžete poznať aj z našich starších článkov, ktoré sme o ňom napísali. Prečítať si môžete aj rozhovor s týmto umelcom, ktorý sme vám priniesli ešte dva roky dozadu.

„Ako vždy si návrh prešiel rôznymi iteráciami a vzniklo niekoľko verzií. Slížáci sa vedia v grafike dobre zhodnúť a keďže majú jednotný vkus, tak grafika netrpí kompromismi a polovičnými riešeniami, ktoré majú vyhovieť všetkým. Album sa mi páči ako hudobne, tak aj tým, že nastavuje akési zrkadlo doby vtipnou formou, ale niekedy aj ostrou satirou. Mám rád tieto kontrasty a je super, že môžem byť pod tým podpísaný,“  vyjadril sa Miro pre naše médium.

Ďalej dodal, že na albume sa prvý raz objaví aj vo zvukovej stope. Popísal, ako rozprával Kukovi historku o programátorovi, ktorý nevedel povedať „R“.

„Keď mi povedal, že skúšal stránku vo všetkých prehliadačoch: v Chrome, vo Firefoxi, v Safari, v Opere aj v Internet Exploreri, tak som si uvedomil, že všetky obsahujú písmeno „R“. Keď to povie niekto, kto račkuje, tak to znie dosť komicky. Kuko povedal, že super fór na tento album, ale už majú v pláne vtip o račkujúcom sprievodcovi na Oravskom hrade. Nakoniec sa rozhodli použiť oba nápady a vytvorili sa pre album dve stopy, ktoré na seba nadväzujú a ktoré som spoločne s chalanmi nahovoril. Konkrétne skladby č. 11 „Webstránka“ a č. 31 „Na Oravskom hrade“. Je to taká vtipná paralela, keďže za éry albumu St. Mary Huana Ganja som robil grafiku a správcu oficiálneho webu Horkýže Slíže A teraz už všetci viete, prečo ma vyhodili,“ smeje sa Miro.

Producentská premiéra Jimiho Cimbalu

Ako povedal Jimi pre naše médium, s Horkýže slíže spolupracoval už viackrát v minulosti. Dovtedy však len z pozície inštrumentalistu. V súvislosti s nimi je toto jeho producentská premiéra.
„Mojou úlohou bol dohľad nad celkovým priebehom nahrávania, procesom tvorby v štúdiu, aranžovaním skladieb a z hľadiska technického som bol za mixážnym pultom pri nahrávaní gitár, basgitár a ostatných nástrojov s výnimkou bicích nástrojov, ktoré nahrával Ľubko Mazák a spevov, ktoré nahrával Zoli Tóth. Taktiež som mal na starosti celkový zvuk albumu, čiže mix a master. Mojím zámerom bolo zachytiť a poslucháčom priniesť tú najautentickejšiu podstatu kapely. Inými slovami to, čo robí Slíže Slížami formou určitého návratu ku koreňom ich tvorby a súdiac podľa doterajších ohlasov sa tento zámer vydaril,“ povedal Jimi.

Ako sa Jimi vyjadril ďalej, je tiež rád, že sa im toto všetko podarilo skĺbiť so súčasným, moderným zvukom a naozaj ho potešilo, že diváci si to všimli a vo svojich reakciách na sociálnych sieťach to mnohokrát ocenili. Album vznikal vo veľmi uvoľnenej a priateľskej atmosfére a Jimi si je istý, že aj to je jedným zo zásadných faktorov, ktoré dopomohli k takémuto výsledku.

Taktiež je veľmi rád, že si pre tvorbu svojho nového albumu vybrali práve ich štúdio a potvrdili tak spolu ostatnými poprednými interpretmi domácej scény, že hudobná produkcia zo Serede patrí v súčasnosti na Slovensku a v Českej republike k tej elitnej.

zdroj: Miro Čirka

zdroj: Miro Čirka

zdroj: Miro Čirka

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Miro Čirka, FB Jimi Cimbala
Zdieľať na Facebooku