02.05.2024, meniny má
30. augusta 2020

Seredský cukrovar plánuje na budúci rok dokončiť novú kotolňu, vďaka ktorej bude výroba cukru ekologickejšia

Seredský cukrovar plánuje na budúci rok dokončiť novú kotolňu, vďaka ktorej bude výroba cukru ekologickejšia
Zdroj: FB Slovenské cukrovary s.r.o./RTV Krea
reklama

Prvýkrát sa začal v Seredi vyrábať cukor už v roku 1844, a to na mieste dnešných Kávovín. Zakladateľom prvého cukrovaru bol gróf Esterházy. Cukrovar bol najskôr postavený len ako surováreň, čiže nemohol vyrábať cukor rafinovaný, ale len surový. Už v roku 1908 sa uskutočnila prvá kampaň. Seredský cukrovar bude už onedlho oslavovať 115 narodeniny.

Aj vďaka svojej bohatej histórii sa firma neustále posúva dopredu a v súčasnosti uskutočňuje čoraz viac ekologickejšiu výrobu. Najnovšou zmenou bude nová kotolňa, vďaka ktorej sa do ovzdušia dostane oveľa menej škodlivých látok. Táto kotolňa by mala byť dokončená už na budúci rok a bude stáť 6 miliónov eur. Tieto informácie priniesla vo svojej reportáži RTV Krea.

Nová kotolňa nebude spaľovať uhlie, ale biomasu

Ide však o investíciu, ktorá sa pre naše životné prostredie jednoznačne vyplatí. Medzi najväčšie benefity nového zariadenia patrí vypúšťanie menšieho množstva škodlivých plynov do ovzdušia. Podľa výkonného riaditeľa Slovenského cukrovarníckeho spolku Radovana Roba je teplo nevyhnutné pre spracovanie cukrovej repy, a teda je k tomuto procesu nevyhnutná aj samotná kotolňa.

„Tam sa bude používať biomasa – zvyšky tiel rastlín povedzme, ktorá bude vyrábať bioplyn, ktorý sa bude následne využívať v procese spracovania cukrovej repy na cukor,“ povedal pre RTV Krea Radovan Roba, výkonný riaditeľ Slovenského cukrovarníckeho spolku.

reklama

ZDROJ: FB SLOVENSKÉ CUKROVARY S.R.O.

V novej kotolni sa teda nebude spaľovať uhlie, ale pôjde o omnoho čistejšiu výrobu. Podľa všetkého bude spaľovaný samotný zemný plyn, ktorý produkuje minimálne objemy emisií a zároveň aj bioplyn z čističky odpadových vôd. Plynová kotolňa bude vybavená najmodernejšou technológiou riadenia tak, aby bola najefektívnejšia a najmenej zaťažovala životné prostredie.

„Keďže táto kotolňa je už vlastne dedičstvo z bývalej Niklovej huty, určitým spôsobom historickým prežitkom, nebola dostatočne efektívna ani z pohľadu spracovania a na druhej strane ani z pohľadu environmentálnych požiadaviek, tak investor pristúpil k tomu, že teda budeme modifikovať túto kotolňu na kotolňu plynovú,“ povedal pre RTV Krea Adrián Šedivý, konateľ cukrovaru v Seredi.

ZDROJ: FB SLOVENSKÉ CUKROVARY S.R.O.

Všetky slovenské cukrovary prechádzajú na zelenú výrobu

Podľa hovorkyne SPPK Jany Holéciovej má táto investícia nielen ekologický, ale aj ekonomický význam. Slovenskí cukrovarníci totiž odolávajú dôsledkom zrušených kvót na cukor, pre ktoré sa hromadia veľké prebytky na európskom trhu. Zrušené kvóty majú výrazný vplyv aj na cenu cukru pre cukrovarníkov.

„Je to jedna z najvýznamnejších investícií v rámci cukrovarníckeho priemyslu za posledných 10 rokov. Na Slovensku máme dva cukrovary. Jeden je v Seredi, druhý je v Trenčianskej Teplej a keď sa dokončí táto nová ekologickejšia kotolňa v roku 2021, tak už oba cukrovary budú mať takúto zelenú výrobu cukru,“ vyjadrila sa pre RTV Krea Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.

Tradičná chuť v Seredi vyrábaného cukru by ani po týchto zmenách nemala stratiť nič zo svojich kvalít. Práve naopak, seredský cukrovar naberie novú kvalitu práve vďaka ekologickej výrobe, ktorá je v dnešných časoch obzvlášť dôležitá.

VÝROBA CUKRU EKOLOGICKEJŠIE

VÝROBA CUKRU EKOLOGICKEJŠIECukrovar v Seredi sa snaží byť ekologickejší. Už o pár mesiacov by sa vďaka novej špeciálnej kotolni malo do ovzdušia vypúšťať oveľa menej škodlivých látok. Navštívili sme vedenie firmy a zistili sme o tomto zlepšováku pre životné prostredie viac.

Uverejnil používateľ RTV Krea Piatok 21. augusta 2020

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: RTV Krea
Zdieľať na Facebooku