23.11.2024, meniny má
21. mája 2020

Budú včely na Slovensku chráneným živočíchom? Minister životného prostredia vidí problém v chemických postrekoch

Budú včely na Slovensku chráneným živočíchom? Minister životného prostredia vidí problém v chemických postrekoch
Zdroj: pexels.com
reklama

V minulosti sme vám priniesli už mnoho článkov o spôsoboch, ako pomôcť včelám. Nemusíme snáď zdôrazňovať, že včely sú nesmierne dôležité aj pre náš život a obživu. V mnohých slovenských mestách sa rozšíril projekt Mestské včely, o ktorom sa dozviete tu. Pomôcť včelám môžete aj výrobou „hmyzieho hotela“, ktorý nájdete tu, alebo adopciou vlastného úľa, o ktorej sa dočítate tu.

Farmárom bude hroziť pokuta za chemické postreky

Pri príležitosti Svetového dňa včiel, ktorý bol včera 20. mája, sa minister životného prostredia Ján Budaj rozhodol zvolať tlačovú konferenciu. Na nej oznámil verejnosti svoj plán vyhlásiť včely za chránený druh živočícha. V spolupráci s ministrom pôdohospodárstva Jánom Mičovským chcú obmedziť používané chemické postreky, ktoré včelám ubližujú. Tento návrh by sa teda netýkal bežných ľudí, ale iba poľnohospodárskeho priemyslu. Poľnohospodárske spoločnosti, ktoré bežne využívajú chemický postrek, by si mali začať dávať pozor, pretože im môže hroziť pokuta.

zdroj: pixabay.com

Až 40 % včiel je v ohrození

Až 75 % našej úrody závisí od existencie včiel. Preto chcú ministri životného prostredia a poľnohospodárstva obmedziť chemizáciu polí a v neposlednom rade aj čas, kedy sa postrekuje. Chcú tak dosiahnuť, aby sa nerobil chemický postrek v období, keď včely vylietavajú na polia. Iba v Európe je v súčasnosti ohrozených približne 40 % včiel. Príčinou je jednak globálne otepľovanie, ale práve aj chemické postreky.

reklama

„Včela je podobne dôležitá ako iný opeľovací hmyz a zaslúži si, aby si to ľudia uvedomili väčšmi a aby sa nazývala chráneným druhom.“ Pre TASR Ján Budaj, minister životného prostredia SR. 

Tento krok ministra životného prostredia považujeme jednoznačne za krok správnym smerom. Dúfame, že takýto zákon naozaj čoskoro vojde do platnosti a obmedzí chemické postreky, ktoré škodia nielen včelám, ale aj ľuďom. Nezabudnite nám do komentárov napísať váš názor: mali by včely byť na Slovensku chránené?

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: refresher.sk, startitup.sk
Zdieľať na Facebooku