01.05.2024, meniny má
13. januára 2022

Sereď zasiahla smutná správa. Vo veku 92 rokov nás navždy opustila pani Alžbeta Vargová, ktorá získala aj Cenu pamäti národa

Sereď zasiahla smutná správa. Vo veku 92 rokov nás navždy opustila pani Alžbeta Vargová, ktorá získala aj Cenu pamäti národa
Zdroj: pametnaroda.cz/seredsity.sk
reklama

Alžbeta Vargová, rodená Bilíková, sa narodila 4. augusta 1929 v Seredi. Vo veku 92 rokov nás však pani Alžbeta pred troma dňami naveky opustila. Posledná rozlúčka s ňou bude dnes 13. januára o 13.30 hod. na mestskom cintoríne v Seredi.

Pani Alžbetu môžeme považovať za čestnú občianku nášho mesta. Získala dokonca Cenu pamäti národa, ktorú slávnostne udeľuje Občianske združenie Post Bellum. Táto cena je určená ľuďom, ktorí v jednej chvíli svojho života preukázali, že česť, sloboda a ľudská dôstojnosť nie sú iba prázdne slová.

Rodina sa starala o správu cintorína

Keď mala Alžbeta tri roky, jej rodina sa presťahovala do domčeka na židovskom cintoríne. Židovskí majitelia im dovolili tento dom obývať pod podmienkou, že sa jej rodina bude starať o správu cintorína.

Jej otec sa tak stal správcom a Alžbetina úloha spočívala v zaznamenávaní poradia hrobov. Detstvo na tomto mieste isto nebolo jednoduché – v dome nebola zavedená elektrina ani voda.

reklama

Odmalička bola svedkom zločineckých činností gardistov a nemeckých vojakov: „Po plotoch a stenách domov písali protižidovské heslá, napríklad „Pozor Žide, Hitler ide!“ alebo „Žid, si smrad!“

Zdroj: domov.sme.sk

Ako mladé dievča zaznamenávala mená obetí seredského koncentračného tábora. Títo ľudia boli zavraždení a neskôr pochovaní na židovskom cintoríne v Seredi.

„Židov, ktorí zahynuli v pracovnom tábore, vozili na cintorín na vozoch, v ktorých boli zapriahnuté voly. Ani jeden z nich nezomrel prirodzenou smrťou, každého zastrelili,“ spomínala Alžbeta Vargová.

Na tomto mieste prežila celé detstvo až do dospelosti a tiež prvé roky manželstva so svojím mužom Jánom Vargom.

Za hrdinský čin sa im vyhrážali smrťou

Alžbeta Vargová bola známa najmä svojím hrdinským činom, keď v štrnástich rokoch spolu s bratom pomohla jednému z väzňov utiecť z koncentračného tábora k partizánom napriek tomu, že gardisti sa ľuďom vyhrážali, že ak pomôžu Židovi, podpália im dom. Za tento čin sa Alžbete dokonca vyhrážali strážcovia tábora smrťou.

Raz počas pohrebu sa Alžbete naskytla príležitosť na riskantný čin. Na pohrebe sa vtedy zúčastnili traja pochovávajúci Židia. Jeden z nich opustil miesto pod zámienkou, že si ide po lopatu na miesto v blízkosti domu Bilíkovcov. Alžbeta vtedy stála spolu s bratom pred ich domom.

Túto situáciu opísala takto: „Prišiel k nám a povedal: „Deti pustite ma von, ja vám dám nejaké peniaze potom. Brat sa spýtal, kam by chcel ísť, a on mu odpovedal, aby ho pustil cez tie malé dvere na ulicu. Brat ma poslal do kuchyne, aby som pozerala, či niekto nejde, a išiel ho pustiť.

Mali sme vtedy psa, tak brat toho Žida neviedol okolo psa, ale oblúkom a pustil ho cez malú bránku von na ulicu. Ja som bratovi zakývala, že je všetko v poriadku, a brat zavrel bránku. Mali sme vtedy 14 a 15 rokov.“

Zdroj: Seredsity.sk

Keď gardistom začalo byť podozrivé, že sa muž dlho nevracia, začali pátrať. Samozrejme, podozrenia padlo na Bilíkovcov. Alžbetinho otca i brata povyzliekali do pol pása a chystali sa ich zastreliť.

Alžbeta spolu s mamou kričali a plakali, že nič nevideli a nič nevedia. Strážcovia napokon nechali Bilíkovcov na pokoji, no otcovi rodiny prikázali, aby pohreb dokončil a táto práca mu odvtedy prischla.

Vyznamenaná Cenou Pamäti národa

Alžbeta bola za túto pomoc v roku 2020 vyznamenaná cenou Pamäti národa. Táto cena je každoročne udeľovaná ľuďom, ktorí v jednej chvíli svojho života preukázali, že česť, sloboda a ľudská dôstojnosť nie sú iba prázdne slová.

Občianske ocenenia sú odovzdávané každoročne pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie – 17. novembra. Cena je udeľovaná občianskym združením Post Bellum ľuďom, ktorí vyrozprávali svoj príbeh pre zbierku Pamäť národa. Táto zbierka je najväčšou svojho druhu v Európe.

Nositelia tejto ceny sú zvolení spoločenstvom ľudí, ktoré tvoria významní historici, spolupracovníci a podporovatelia z Klubu priateľov Pamäti národa. Spolu ich je až 5 000 a voľby prebiehajú online.

Od roku 2010 sú laureátmi vojnoví veteráni, politickí väzni, odbojári, preživší holokaustu, perzekvovaní spisovatelia, predstavitelia undergroundu, príslušníci cirkví a mnohí ďalší.

Svedectvá Alžbety Vargovej boli a stále sú výstražným prstom, ktorý nám pripomína, aké zverstvá sa diali na celom svete, i v našom meste.

Posledná rozlúčka bude dnes

Posledná rozlúčka s pani Alžbetou Vargovou bude dnes 13. januára o 13.30 hod. na mestskom cintoríne v Seredi. Je a navždy zostane významnou osobnosťou nášho mesta. Za jej hrdinský čin zostane navždy v našich pamätiach. Pani Vargovú sme mali dokonca aj na titulke nášho Seredsity.sk časopisu v máji 2021. Celej rodine vyjadrujeme úprimnú sústrasť.

zdroj: seredsity.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: domov.sme.sk, seredsity.sk
Zdieľať na Facebooku