15.05.2025, meniny má
21. januára 2022

Vedeli ste, že dnešná podoba Seredského kaštieľa pochádza z 19. storočia? Prečítajte si niekoľko zaujímavostí z jeho histórie

Vedeli ste, že dnešná podoba Seredského kaštieľa pochádza z 19. storočia? Prečítajte si niekoľko zaujímavostí z jeho histórie
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Slovensko ako krajina s bohatou históriou má množstvo hradov, zámkov a kaštieľov. Jedným z nich je aj ten v našom meste. Aké boli jeho začiatky? Kto ho vlastnil? Čo sa s ním plánuje v budúcnosti?

Prečítajte si niekoľko zaujímavostí o našej historickej pamiatke, ktorá pomaly, ale isto prichádza opäť k životu, z čoho sa nesmierne tešíme.

História Seredského kaštieľa

Jednou zo zaujímavých a dôležitých zmienok je, že v lokalite, kde sa dnes nachádza kaštieľ, stál pôvodne vodný hrad Šintava. Jeho štylizovaný obraz je súčasťou erbu mesta Sereď. Písomná zmienka z roku 1313 spomína založenie osady strážcov Zereth (dnes Sereď) v jeho blízkosti.

Dôležitá je tiež prvá písomná zmienka pochádzajúca z roku 1177. Hrad bol postavený na križovatke dôležitých obchodných ciest. Medzi ne patrí aj dôležitá Česká cesta spájajúca juhovýchodnú a severnú Európu. Pri hrade bola zriadená dokonca aj mýtnica.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

V rámci najstaršej podoby hradu bolo významných niekoľko období:

  • 11. storočie – pravdepodobné začiatky stavby,
  • 11. – 12. storočie – kamenná stavba; zrejme viacpodlažná hranolová veža obohnaná kamenným múrom s vodnou priekopou s mostom,
  • 13. storočie – murovaná hradba s pôdorysom 36 x 36 metrov vybudovaná okolo veže,
  • 14. storočie – po požiari bola postavená hradba na pôdoryse 65 x 65 metrov a vstupná brána s vežou a padacím mostom – táto etapa bola (pravdepodobne) zachytená listinným opisom hradu z roku 1423.

Jeho vzhľad ovplyvnili Thurzovci a Estherházyovci

Vplyv na vzhľad hradu mali, samozrejme, hlavne jeho majitelia. Medzi tých významných patrili aj Thurzovci a Estherházyovci. Práve Thurzovci začali prevdepodobne jednu z významných prestavieb hradu. Inšpiráciu našli v talianskom bastiónovom systéme obranných stavieb. Vďaka výstavbe nového opevnenia v rokoch 1600 – 1618 sa zväčšila pôdorysná plocha hradu na 120 x 120 metrov.

Vzhľadovo išlo o štvorboký okruh bastiónového opevnenia s nárožnými bastiónmi. Jeden z nich je zachovaný aj v súčasnosti. Vrchol opevnenia bol zavŕšený estherházyovskou prestavbou v druhej polovici 17. storočia. Súčasťou bola úprava hviezdicovej vodnej priekopy.

Premena vodného hradu Šintava na Seredský kaštieľ prišla v 18. storočí. Došlo k nej vďaka tomu, že rieka Váh zmenila svoje koryto. Šintavské rameno začalo v 18. storočí dominovať, to zo seredskej strany zaniklo.

Aj vďaka zmenám majiteľov a architektonických slohov poznáme dnes kaštieľ v jeho klasicistickej podobe, ktorá pretrvala do súčasnosti. Ak by ste chceli vidieť, ako kaštieľ vyzeral v minulosti, v našom staršom článku nájdete jeho podoby zachytené na dobových pohľadniciach.

Šintavská bosorka Anna Rosina naháňala strach

Je už akýmsi folklórom, že k hradom patria zaujímavé osobnosti, či už v dobrom alebo zlom zmysle. Patrí medzi ne aj „šintavská bosorka“ Anna Rosina Listhiusová.

Narodila v roku 1583. Jej otcom bol barón Ján Listhius zo Sedmohradska a matkou Anna Nauhasová z Kopčian na Záhorí. V roku 1598 sa vydala za Stanislava Thurza, ktorému porodila troch chlapcov – Stanislava, Adama a Michala, a jedno dievča, Evu Pográniovú.

Jej záľubou bolo práve mučenie, ktoré jej spôsobovalo nesmierne potešenie. Vraj sa pritom dostávala do tranzu a zbožňovala krv. Povrávalo sa, že paktuje s démonmi. Okrem toho zhromaždila na dvore Šintavského hradu podivných ľudí, ktorých okolie nazývalo čarodejníkmi a ju „kráľovnou čarodejníc“ alebo „šintavskou bosorkou“. Celý príbeh sa dočítate v našom článku.

Súčasnosť pre Seredský kaštieľ vyzerá dobre

Vzhľadom na to, že náš kaštieľ nie je práve v najlepšom stave, postupne začínajú jeho rekonštrukcie a obnova. Jednou z nich bola oprava bastiónu. Ďalšou obnovenou súčasťou bola časť strechy, na ktorú finančne prispel aj rezort kultúry. V rámci opráv boli odstránené aj nepodarené graffiti.

Opravený bude aj kamenný portál, ktorý bol súčasťou tretej hradnej brány Šintavského hradu. Vo verejnej zbierke, ktorá trvala dva roky a bola ukončená 20. júla 2021, sa však podarilo vyzbierať iba 5 391,45 eur z potrebnej sumy 17 686 eur. Mesto finančne podporí rekonštrukciu chýbajúcou časťou peňazí.

Spoločnosť GODY GROUP, s. r. o., ktorá si prenajala časť priestorov kaštieľa, má v pláne bývalú vináreň zrekonštruovať a prerobiť na reštauráciu, a priestory na poschodí chcú využívať ako krátkodobé ubytovacie zariadenie.

Časť priestorov bude slúžiť na školiace a kancelárske účely. Zrekonštruované by mali byť aj priestory pivnice. Celkovo ide o plochu 1 381,7 m2. Nájom majú do roku 2070. O časovom harmonograme plánovanej rekonštrukcie a finančných nákladoch si môžete prečítať v našom článku.

Zdroj: Daniel Bíro

Zdroj: Daniel Bíro

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: muzeum.sered.sk, Wikipedia, seredsity.sk
Zdieľať na Facebooku