Toto leto naša redakcia oslávila svoje prvé narodeniny. Počas jedného roka sme pre vás vytvorili viac ako 500 článkov o našom meste, pripravovaných podujatiach, kultúre či histórii. Priniesli sme vám nápady na trávenie voľného času, predstavili sme vám desiatky šikovných a úspešných Seredčanov. Dnes vás pozývame zaspomínať si s nami na 15 starších článkov, ktoré vás najviac zaujali a mali medzi vami najväčšiu odozvu.
Prvý článok v našom zozname dokazuje, že ľudové tradície sú stále v kurze. Neďaleká obec Pata organizovala pred dvoma rokmi podujatie s názvom Svadba v Pate. Išlo o rekonštrukciu tradičnej svadby z 20. storočia, na ktorej najviac vynikali jedinečné patanské kroje. Šikovná fotografka Lenka Beluská zachytila krásu lokálnych krojov na svojich fotografiách spôsobom, ktorý učaroval nielen nám, ale aj našim čitateľom. Pôvodný článok so všetkými fotografiami nájdete na tomto odkaze.
Autor: Lenka Beluská
S fotoaparátom v ruke sme navštívili aj Múzeum veteránov v Seredi. Všetky vystavené autá patria členom Veteran Car Club Sereď, ktorí vystavujú svoje kúsky pre verejnosť. Nájsť tu môžete napríklad vozidlo z obdobia nacistického Nemecka alebo auto, z ktorého je na svete pojazdných iba niekoľko kusov. Druhý dôvod, pre ktorý sa oplatí navštíviť toto miesto, je kaviareň Old Timer Cafe, ktorá podáva kávu dopestovanú brazílskymi farmármi a praženú priamo v Seredi. Celý článok a všetky fotografie nájdete na tomto odkaze.
Zdroj: seredsity.sk
Zdroj: seredsity.sk
Tretie miesto na našom zozname patrí článku, v ktorom sme vám priniesli informácie o novom nájomcovi v priemyselnom parku pri Seredi. Poľská spoločnosť LPP zastrešuje značky, ako Reserved, House, Cropp, Mohito a Sinsay, ktoré pozná každý z nás. Logistické centrum LPP pri Seredi bude vybavovať internetové objednávky a budú sa tu nachádzať administratívne priestory a kantína pre zamestnancov. Spoločnosť sa rozhodla prenajať si priestory na Slovensku najmä kvôli výhodnej geografickej polohe, dostupnosti pracovnej sily a blízkosti ku kľúčovým trhom. Pracovne by sa tu teda mali uplatniť stovky Slovákov. Pôvodný článok so všetkými informáciami nájdete na tomto odkaze.
Zdroj: etrend.reality.sk
Vo štvrtom najobľúbenejšom článku sme sa vybrali za múry tajuplného židovského cintorína v Seredi a nechýbal pri tom ani náš fotoaparát. Pripravili sme pre vás rozsiahlu fotoreportáž spolu s krátkou históriou cintorína a pôsobivým príbehom Seredčanky Alžbety Vargovej. Pôvod cintorína sa datuje od konca 18. storočia alebo začiatku 19. storočia a pôvodne stál na mieste dnešného domu kultúry. Celú fotoreportáž so všetkými informáciami nájdete na tomto odkaze.
Dokonca aj náš prvoaprílový žart sa dostal do výberu najčítanejších článkov. Áno, čítate dobre. Žiadne ropné nálezisko nie je, žiadny vrt sa konať nebude, žiadny Seredčan nedostane päť kýblov ropy a už vôbec sa v obchodoch nebude platiť lyžicami ropy. Okrem prvoplánovej zábavy sme zároveň chceli našich čitateľov upozorniť na to, že netreba vždy veriť len lákavým nadpisom, ktoré sú často falošné. Ak sa chcete týmto prvoaprílovým článkom pobaviť aj v lete, nájdete ho na tomto odkaze.
Zdroj: seredsity.sk
V poradí šiesty článok priniesol našim čitateľom prednedávnom dôležité informácie o moste nad železnicou. Most je v naozaj kritickej situácii, ktorá sa musela bezodkladne riešiť. Od februára tohto roku je most uzavretý pre nákladnú dopravu a autobusy, no časom hrozí aj úplné odklonenie dopravy. Viac sa dozviete v článku, ktorý nájdete na tomto odkaze.
Zdroj: seredsity.sk
V januári tohto roku sa našej redakcii podarilo z archívu mesta Sereď získať unikátne fotografie snehovej kalamity z roku 1987. Z týchto fotografií sme pre vás pripravili fotoreport, ktorý vás zavedie do zasneženej Serede. Mladšie ročníky tak môžu nazrieť do čias, kedy nám príroda dopriavala skutočne bohatú snehovú nádielku. Ani teraz v lete nie je na škodu sa psychicky schladiť zimným článkom. Nájdete ho na tomto odkaze.
Zdroj: archív mesta Sereď
Aj tento článok je dôkazom toho, že našich čitateľov najviac bavia fotoreportáže. A ešte viac vás zaujímajú fotoreporty kombinované s históriou. Vďaka tomu, že ste nám zaslali vaše unikátne dobové fotografie, vznikol aj tento článok. Jednoduchým pohybom kurzora môžete porovnávať dobové a súčasné fotografie a zisťovať, ako vyzerala Sereď v minulosti. Všetky fotografie nájdete v článku na tomto odkaze.
Zdroj: seredsity.sk
Sme veľmi radi, že vás bavia aj články o rôznych šikovných Seredčanoch. Jedným z nich je aj Richard alias Richi, ktorý svojimi unikátnymi obrazmi zaujal celé Slovensko. Hoci umenie neštudoval, robí to, čo ho baví a jeho diela vás zaujmú na prvý pohľad. V našom rozhovore sa dočítate, odkedy Richard maľuje, kde všade svoje obrazy vystavoval, aj to, ktorý obraz bol vôbec jeho prvý. Celý rozhovor nájdete na tomto odkaze.
Zdroj: seredsity.sk
O Seredskom kaštieli sa toho už popísalo veľa a hádam neexistuje Seredčan, ktorý by ho nepoznal. Aj my sme vám priniesli už niekoľko článkov o tomto historickom objekte, ktorý už roky nenávratne chátra. Spomedzi všetkých článkov vás najviac zaujal ten s pätnástimi faktami, ktoré ste pravdepodobne nevedeli. Môžete sa v ňom dočítať o prvej písomnej zmienke, najstaršom vyobrazení kaštieľa, o jeho zariadení a bývalých majiteľoch. Celý článok so všetkými zaujímavosťami si môžete prečítať na tomto odkaze.
Róbert Horáček je talentovaný fotograf zo Šintavy, ktorý minulý rok vytvoril unikátnu sériu fotografií. Ide o kalendár Dobrovoľného hasičského zboru Šintava na rok 2019. Róbert sa v rámci svojej tvorby snažil posunúť dopredu a vytvoriť niečo jedinečné, niečo neštandardné, jednoducho niečo, čo by vyvolalo záujem okolia. Určite nám dáte za pravdu, že týmto kalendárom sa mu to jednoznačne podarilo. Článok o vzniku kalendára spolu s fotografiami nájdete na tomto odkaze.
Autor: Róbert Horáček
Myšlienka konceptu Tváre Mesta vznikla priamo v Seredi a mohli ste vďaka nej spoznať zaujímavé príbehy Seredčanov, ktorí nemali problém sa nechať odfotiť a podeliť sa o svoje myšlienky či odkaz. Hoci nie všetky príbehy sú ako z filmového plátna, každý Seredčan mohol povedať alebo odkázať to, čo chcel alebo zažil. Tváre Mesta sú inšpirované celosvetovo známym projektom Humans of New York, ktorý založil fotograf Brandon Stanton. Všetky príbehy Seredčanov si môžete prečítať na tomto odkaze.
Zdroj: seredsity.sk
Pre všetkých, ktorí radi trávia svoj voľný čas v prírode, sme minulú jeseň priniesli informáciu o novom posedení pri Váhu. Pozdĺž brehu vzniklo 15 nových lavičiek z dubového dreva a dve nové ohniská. Veríme, že tieto pekné miesta v seredskej prírode sú naplno využité, no zároveň dúfame, že sa k nim Seredčania správajú tak, aby nám mohli slúžiť ešte dlho. Pôvodný článok so všetkými fotografiami nájdete na tomto odkaze.
Zdroj: seredsity.sk
Inšpiráciou pre tento článok nám bola dobre známa kniha Sereď – Dejiny mesta z roku 2002, ktorú zostavili E. Vrabcová a R. Petrovič. Vybrali sme z nej historické fotografie nášho mesta, medzi ktorými sa nájdu aj fotky staré viac než 100 rokov. Vyskúšajte rozpoznať niektoré ulice alebo stavby nášho mesta aj na takýchto historických fotografiách. Článok so všetkými fotografiami nájdete na tomto odkaze.
Zdroj: Vrabcová, E., R. Petrovič. Sereď : dejiny mesta. Sereď: Mesto Sereď, 2002
Posledné miesto vo vami najčítanejšom zozname obsadil kvíz. Nájdete v ňom 12 fotografií z rôznych lokácií nášho mesta. Ak si trúfate uhádnuť názvy ulíc bez tabuliek s názvami, tak smelo do toho! Kvíz nájdete na tomto odkaze.
Zdroj: seredsity.sk